01.09.2021 10:10

Premiéry Městských divadel pražských do konce roku 2021: Hamlet, Přes čáru, Honzlová, Galapágy, Petr Pan a další

Do 72. sezony vstoupí Městská divadla pražská první zářijový čtvrtek premiérou site-specific projektu STIGMATA, který oslavuje 90. výročí otevření divadla Komedie. Do konce září uvedou Městská divadla pražská hned šest dalších premiér, které vznikaly v období nuceného uzavření divadel v minulé sezoně. Repertoár do konce roku doplní celkem jedenáct nových, podzim zpestří řada originální doprovodných programů titulů a před Vánoci se po dvou letech vrátí i rodinná vánoční inscenace A OSEL NA NĚJ FUNĚL.

Divadlo ABC nezahálelo ani o prázdninách a kromě repríz oblíbených titulů uvedlo 14. sprna premiéru vůbec první české divadelní adaptace výjimečného díla světové kinematografie, DIKTÁTORA Charlie Chaplina. Protiválečnou satiru, parodující stupiditu a zvrácenost nacismu a jeho vůdců, režíroval Martin Čičvák.

Do konce roku uvede divadlo ABC ještě čtyři premiéry. Už 11. září to bude na pražských jevištích dlouhá desetiletí nehrané Brechtovo MATKA KURÁŽ A JEJÍ DĚTI. Nemilosrdnou analýzu krizových společenských vztahů a zběsilou cestu válečné obchodnice, pro kterou boj znamená život a život znamená boj, režíruje  režisér razantního rukopisu Michal Hába.

Následovat bude hned 18. září svět fantazie s titulním hrdinou PETREM PANEM pro malé i velké diváky. Inscenaci na motivy slavného příběhu Jamese M. Barrieho o dobrodružné cestě do Země Nezemě chystá David Drábek.

Tragédie myšlení a činu, kde si lež hraje na pravdu, zrádci na přátele a vrah na dobrého krále. To je HAMLET, jehož premiéra bude v ABC 30. října. Jednu z nejslavnějších her světového repertoáru, do které každá generace vkládá svůj otisk, připravujr režisér a umělecký šéf Městských divadel pražských Michal Dočekal s Tomášem Havlínkem v titulní roli.

Závěr roku, konkrétně 29. prosinec, bude patřit světově proslulé “tango operitě”, tedy tvaru na pomezí činohry, opery a výrazového tance MARÍA DE BUENOS AIRES, jejímž autorem je hudební skladatel a virtuózní hráč na bandoneon Ástor Piazzola. Jejím vůbec prvním českým uvedením v koprodukci s Lenka Vagnerová & Company skládáme v divadle ABC tvůrci, jenž klasické argentinské tango provázal s moderní hudbou 20. století a jazzem, hold k jeho 100. výročí narození.

Stejně jako v divadle ABC, i v divadle Rokoko se intenzivně pracovalo na nových titulech ještě před oficiálním začátkem divadelní sezóny: 28. srpna měly premiéru KANIBALKY 2: SOUMRAK STARCŮ, druhý díl nejčernější satiry současné společenské a politické reality autora a režiséra Davida Drábka. Vyšetřovatelky pražské kriminálky Iggy a Diana se vrací, aby tentokrát zastavily podnikatele a miliardáře Balcara a jeho projekt parazitující na seniorech. Ačkoli název obsahuje “dvojku”, toto představení si užije a pochopí i divák, který předchozí úspěšné KANIBALKY: SOUMRAK SAMCŮ neviděl. Vidět ji ale stále může, protože je pro zájem publika doposud na repertoáru.

Divadlo Rokoko čekají do konce roku tři premiéry. Už 4. září se za účasti autora uskuteční premiéra hry současného německého autora Phillippa Löhleho v režii Tomáše Loužného PŘES ČÁRU. Důmyslná komedie se odehrává v malé obci na česko-bavorské hranici a čerpá ze současné politické reality.

Temná psychologická love story podle scénáře Luchina Viscontiho na motivy románu Jamese M. Caina Pošťák zvoní vždycky dvakrát s názvem POSEDLOST bude mít premiéru 25. září. Příběh o spalující vášni a nenávisti režíruje Jakub Šmíd.

Poslední letošní premiérou v Rokoku bude 6. října adaptace společenského románu Zdeny Salivarové HONZLOVÁ. Osudový protestsong neprokádrované členky souboru písní a tanců zdramatizovala Marie Nováková a zrežíroval Jakub Nvota. V titulní roli Beáta Kaňoková.

Divadlo Komedie do konce roku rozšíří svůj repertoár o čtyři nové tituly. První premiérou sezony bude projekt STIGMATA režiséra Tomáše Loužného, který vznikl k 90. výročí divadla Komedie. Diváci budou od 2. září společně s herci putovat budovou i historií divadla.

Od 12. září bude v repertoáru Komedie originální scénická antologie české poezie 100 NEKRÁSNĚJŠÍCH ČESKÝCH BÁSNÍ. Režisér Jiří Adámek nahlíží na českou poezii jako na krajinu naší paměti, která v jeho podání obsahuje ty nejznámější klasické verše vedle básní současných autorů, o jejichž tvorbě tuší málokdo.

Režisér a umělecký šéf Městských divadel pražských Michal Dočekal stojí za inscenací současného mexického spisovatele Alejandra Ricaňa HOTEL GOOD LUCK, která od 28. září nabídne pohled do duše osamělého radiového DJe Bobbyho, který je posedlý strachem ze své smrti. V hlavní roli Martin Donutil.

Poslední premiérou tohoto roku budou 4. prosince GALAPÁGY. V groteskní vizi budoucnosti od Kurta Vonneguta na pozadí evoluční teorie Charlese Darwina v režii Júlie Rázusové dojde na DIY program umělé inseminace učitelky biologie Mary Hepburnové, romantický zásnubní tanec modronohých terejů, chlupatou Akiko, historky opilého kapitána ekvádorského námořnictva, jazyk kmene Kanka-bono a vše ostatní, co bude potřeba, abychom přežili milion let. Nebo alespoň večer v divadle.

Na scénu divadla Komedie se vrátí i vánoční inscenace pro celou rodinu A OSEL NA NĚ FUNĚL, která diváky přenese do adventního času roku 1932, kdy žáci čtvrté třídy Obecné školy ve Vodičkově ulici nacvičují adventní hru na vánoční besídku pod taktovkou pokrokové učitelky, slečny Vesny Májové. Půvabné vyprávění připravila režisérka s mimořádným citem pro atmosféru a s velkými zkušenostmi s divadlem pro celou rodinu: Michaela Homolová z libereckého Naivního divadla.

https://www.mestskadivadlaprazska.cz/

Autor článku: Nikol Klevcovová