26.10.2021 09:53

Přerov bude hostit Celostátní přehlídku sokolských loutkových divadel

Přerov bude o víkendu hostit desátý ročník celostátní přehlídky sokolských loutkových divadel, která je jediná svého druhu v zemi. Přehlídka není soutěžní, motivuje však amatéry k tomu, aby se spolu setkali a předvedli, jak se v loutkových souborech hraje amatérské divadlo pro děti. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení souborů z Uherského Hradiště, Valašského Meziříčí či z Jablonce nad Nisou. Loutkáři potěší hlavně malé děti, v Přerově odehrají převážně pohádky, řekla ČTK principálka hostujícího loutkového divadla Přerovský kašpárek Marie Veřmiřovská.

„Sokolská celostátní přehlídka loutkových divadel byla odložená z epidemických důvodů z května na říjen. V Přerově se přehlídka koná co dva roky, a to od roku 2003, střídá se s s Loutkářskými Letnicemi. Všechna představení budou otevřená pro veřejnost. Soubory se většinou představí s pohádkami, kromě toho nás v sobotu čeká i večerní představení spolku loutkářů z Jablonce nad Nisou," uvedla Veřmiřovská.

Přehlídka navazuje na tradiční setkávání sokolských loutkových souborů v minulosti. Podle principálky přerovského souboru je motivací pro amatérské soubory, aby získali přehled o vzájemných dovednostech. „Také nás zavazuje k tomu, abychom si mezi sebou vyměnili zkušenosti, proto se na přehlídkách objevují zajímavé osobnosti, užitečné semináře i besedy se známými loutkáři," doplnila principálka.

Přehlídku otevře v sobotu dopoledne domácí soubor pohádkou Skákavá princezna, odpoledne se mohou návštěvníci těšit na přestavení uherskohradišťského souboru Kašpárek s názvem Voják a strašidlo. V sobotním programu nechybí také představení loutkového divadla Sokola Olšany O zhnilým Lojzkovi, aneb první hanácké kosmonaut. V neděli se divákům představí Kašpárek Sokola Pražského a také loutková divadla z Valašského Meziříčí a Prostějova, uvedli pořadatelé.

Přerovské loutkové divadlo, které akci pořádá, patří k nejstarším loutkovým divadlům na Moravě. Vzniklo v roce 1915 jako domácí loutkové divadlo Josefa Horneka. Od roku 1936 působí na scéně v sokolovně u Bečvy. Divadlo odehrálo od roku 1921, kdy začalo pravidelně vystupovat, přes 3200 představení pro několik stovek tisíc diváků. Jeho působení od té doby přerušily jen dvě události - druhá světová válka a ničivé povodně v roce 1997, kdy se celé jeviště i hlediště ocitlo zcela pod vodou. Provoz byl poté obnoven až v roce 2000. Divadlo hraje obvykle od Dušiček do Velikonoc, letos však sezonu otevřelo o měsíc dříve.

Autor článku: ČTK: ftv, kš