11.11.2009 00:00

Přestavbu kladenského divadla bude projektovat David Vávra

Plánovanou rekonstrukci Středočeského divadla Kladno za 150 milionů korun bude projektovat architekt a herec David Vávra. Jeho nabídka byla ve výběrovém řízení vyhodnocena jako nejlepší, řekl dnes novinářům kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). 

Vávra, který je zároveň autorem architektonické studie, podle něj nabídl nejnižší cenu ve výši 4,5 milionu korun. Původně se předpokládalo, že pořízení projektové dokumentace bude stát více než dvojnásobek. "On bude ten, který bude připravovat projekt tak, abychom mohli někdy na jaře příštího roku připravovat výběrové řízení a aby příští rok začala rekonstrukce našeho stoletého divadla," dodal Jiránek.

Město chce na přestavbu divadla získat peníze z Evropské unie, dotace by podle Jiránka mohla činit až 85 procent uznatelných nákladů. Stanovená cena 150 milionů včetně DPH je nižší, než byl Vávrův původní odhad, projekt se tak podle primátora musí "očesat". Vávra měl podle něj představu o 177 milionech korun. O více peněz ale podle primátora Kladno nemůže žádat, protože by nemohlo splnit podmínky dotace.

Rekonstrukce má zchátralou divadelní budovu oživit a učinit ji pro diváka přitažlivější. Vzniknou celkem tři scény, nová kavárna a výtah pro divadelní kulisy, obměny se má dočkat prakticky vše kromě divadelní techniky. "Obecně lze říci, že tu všechno dosloužilo," uvedl před časem Vávra, který v minulosti navrhl například rekonstrukci Divadla Dobeška nebo Švandova divadla v Praze.

Přestavba pozdně secesní budovy, jejíž historie se začala psát počátkem minulého století, má zvýšit divákovo pohodlí, a to i za cenu toho, že se sníží kapacita zhruba o 100 míst na 330. Podle ředitelky Blanky Bendlové to ale nepředstavuje problém, protože současnou kapacitu se podaří málokdy naplnit. Kromě toho mají vzniknout další dvě scény - jedna v přestavěné zkušebně a druhá v parku, která bude využívána v létě.

Přestavba má začít příští rok na konci června a potrvá celou divadelní sezonu. Herci budou v té době jezdit na zájezdy nebo vystupovat v menším kladenském divadle Lampion. V září 2011 by se už v nově opravené budově mělo hrát.

Zdroj: khj, sap 

Autor článku: ČTK