23.06.2006 00:00

Při autonehodě tragicky zahynul zakladatel divadla Krepsko Petr Lorenc

(Praha 22. 6. 2006) Ve středu 21. 6. 2006 havaroval na jihu Polska automobil se členy divadla Krepsko, kteří se vraceli z festivalu v Lublinu. Při střetu vozidla s kamionem zahynul jeden ze zakladatelů divadla, autor a performer Petr Lorenc. Ostatní členové divadla utrpěli středně vážná a těžká zranění a jsou hospitalizováni v opolské nemocnici.

Divadlo Krepsko spolu s Divadlem na zábradlí a divadlem Continuo reprezentovalo Českou republiku v rámci projektu Invaze do Evropy 2006 na polském festivalu Sasiedzi (Sousedi) v Lublinu. Odehrálo zde dvě svá představení Kenkä a Nejmenší žena na světě.

"Přátelé z divadla Krepsko přivezli městu Lublin úžasné momenty radosti a rozjímaní. Byli skutečnými hrdiny Českého dne, kterým právě Petr otevřel celý festival. Od tohoto momentu publikum sledovalo jejich činnost po celý den," říká ředitel lublinského festivalu Sousedi Witold Mazurkiewicz. "Představení Nejmenší žena na světě nadchlo a potěšilo lublinské publikum. Jsem rozzlobený a nesmírně smutný nad osudem, který to vše takto brutálně zakončil. Festival už nikdy nebude stejný. Rozhodli jsme se také zrušit všechny hudební události, které měly během festivalu ještě proběhnout.

Divadlo Krepsko patří k nejkvalitnějším souborům českého experimentálního divadla a je žádané na divadelních festivalech po celém světě. V minulosti se účastnilo též projektů Česká sezóna v Kanadě (2003) a Sezóna českého divadla v Latinské Americe (2005), které organizoval Divadelní ústav v Praze.

"Všichni jsme šokováni a zarmouceni tragédií, která se stala během projektu Invaze do Evropy 2006. Česká divadelní kultura ztratila v Petru Lorencovi jedinečnou a výjimečně nadanou uměleckou osobnost," komentuje událost ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý. A dodává: "Chtěl bych za Divadelní ústav vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým. Myslíme také na členy divadla Krepsko, hospitalizované v opolské nemocnici, a moc doufáme v jejich úplné uzdravení."

Petr Lorenc (24. 7. 1975 - 21. 6. 2006) se narodil v Praze, kde absolvoval Střední elektrotechnickou školu, dva ročníky animace a nových médií na FAMU a poté, v letech 1998-2003, studoval na katedře nonverbálního a komediálního divadla HAMU.

Petr Lorenc se jako spoluautor a interpret podílel na představeních skupin Bread and Puppet Theatre (USA), Jednotka (CZ), Envoi (CZ). Od roku 1996 průběžně spolupracoval s výtvarníkem Petrem Niklem - série představení pro divadlo Archa (1997 - 1999), objekty a herní nástroje pro výstavu Hnízda her (2000, galerie Rudolfinum). Byl autorem objektů v expozici českého pavilonu EXPO 2005 v japonském Aichi.

Na podzim roku 2000 založil Petr Lorenc "živelné improvizované divadlo" Krepsko, které na sebe hned od počátku upozornilo zdařilými projekty kolektivních pohybových improvizací a později se zapsalo jako tvůrčí společenství důsledně zaměřené na hledání vlastního divadelního jazyka. Jako autor i interpret se Petr podílel na inscenacích Kenkä, Šutr v jogurtu, Šunt, Fragile, Nejmenší žena na světě, Ada&pter, Mad Cup of Tea. Posledním projektem divadla Krepsko byl situační sled Erorrism, který měl premiéru počátkem června tohoto roku.

Za projekt Ukradené ovace získalo Krepsko cenu Projekt roku na festivalu NEXT WAVE 2005.

Petr Lorenc byl také autorem námětu filmu Český sen, který v roce 2003 natočili Vít Klusák a Filip Remunda.

Koncem června se uskuteční v Českém centru v Paříži vernisáž putovní interaktivní výstavy Orbis Pictus věnované tvořivé lidské fantazii. Petr Lorenc byl jedním z tvůrců tohoto projektu.

Více informací:
Alfred ve dvoře, Maria Cavina, tel.: +420 607 700 002
Univerzální prostor NoD, Iva Machačová, tel.: +420 731 117 513
www.krepsko.com

Zdroj: Jana Návratová a Klára Procházková, Divadelní ústav

Autor článku: redakce