16.03.2022 11:15

Příběh sťatých řeholnic chystá Komorní opera Hudební fakulty JAMU

Jímavý operní titul Dialogy karmelitek od francouzského skladatele Francise Poulenca připravila Komorní opera Hudební fakulty JAMU. Nová inscenace, kterou nastudovala studentka operní režie Kateřina Křivánková, vypráví mučednický příběh nevinných jeptišek popravených za Velké francouzské revoluce. Novinka bude uvedená ve dvou víkendových premiérách 19. a 20. března v 19 hodin v Divadle na Orlí, kde jsou také plánovány reprízy na 22., 23. a 24. března.

„Je to dílo, které se vám dostane hluboko pod kůži,“ poznamenala režisérka Kateřina Křivánková. Poukazuje tak na hlavní témata opery, kterými pro ni jsou strach ze smrti, hledání vnitřního klidu, víry i podstaty života samotného. Aby silný příběh a jeho sdělení nezůstalo v pozadí nádherné Poulencovy hudby, rozhodla se režisérka s Václavem Málkem francouzské libreto přeložit do češtiny. Studentský divadelní tým připravuje dvouhodinovou inscenaci; francouzský originál o třech dějstvích zkrátil na jednání dvě. Operní libreto napsal Georges Bernanos jako adaptaci povídky Gertrudy von Le Fort z roku 1931.

Dirigent Patrik Červák upozorňuje na nebývale početné obsazení hráčů v tomto studentském projektu: „Náš proměnlivý Janáčkův akademický orchestr nyní čítá na čtyřicet hudebníků a je největší, který kdy v Divadle na Orlí působil." Do menšího orchestřiště se musí vejít například hned troje bicí, harfa či klavír. Mladý dirigent slibuje také efektní akustické řešení operního finále, v němž je šestnáct nevinných řeholnic gilotinováno: „Poulenc konkrétní zvuk nepředepsal, my však nechceme nic umělého ze záznamu a využijeme právě naše nabité orchestřiště.“ Dodává, že finále prostoupí také duchovní píseň Veni Sancte Spiritus (česky Přijď, ó Duchu přesvatý).

Scéna k opeře je dílem výtvarnice Terezy Jančové, která použila perlinku tedy stavební materiál na zateplování domů. „Tato mřížka ze skelných vláken se podobá textilnímu tylu a jdou z ní vytvořit přesné kompozice,“ komentovala volbu látky. Julie Ema Růžičková, která jako kostýmní výtvarnice účinkující oblékala, zčásti využila historický vzhled řeholních hábitů v kombinaci vrchního hnědého roucha a bílé suknice. „Všechna děvčata budou bosá, jak jim to přikazuje jejich řehole,“ doplnila Růžičková.

Studenti se před prací na inscenaci také setkali s pražskou karmelitánskou sestrou Jitkou, které její volnější klauzura nezapovídá opustit klášter, jako tomu je u Bosých karmelitek v Dastech a Dačicích. V mučednickém příběhu popravených řeholnic je jednou z hlavní postav Blanka od Kristovy úzkosti, kterou nastudovala Hanu Kuželová. „Téma je velmi závažné a náročné, bylo proto opravdu těžké po zkoušce nechat Blanku v divadle a odejít domů jako Hana," sdělila protagonistka.

Opera Dialogy karmelitek měla světovou premiéru v roce 1957 v italské La Scale. První české uvedení se uskutečnilo v roce 2000 v opavském Slezském divadle v režii Františka Preislera. Připravovaná operní inscenace představuje také jeden z výstupů letošních oslav 75. výročí od založení Janáčkovy akademie múzických umění.

www.jamu.cz

Autor článku: Luboš Mareček

Příběh sťatých řeholnic chystá Komorní opera Hudební fakulty JAMU

Inscenace

23.02.2024

Divadlo Tramtarie uvede v premiéře vztahovou komedii Můj romantický příběh

Jako třetí premiéru v jubilejní 20. sezoně uvede Divadlo Tramtarie hru současného skotského dramatika D. C. Jacksona Můj romantický příběh. Úspěšnou komedii postavenou na střídání mužského a ženského pohledu na situace kolem budování partnerských vztahů režíruje talentovaný režisér David Vyhnánek.

22.02.2024

Městské divadlo Zlín uvede českou premiéru komedie Utánképzés ittas vezetőknek aneb Rekondiční terapie pro opilé řidiče

V čase, kdy do platnosti přichází novela, která rizikovým řidičům jako podmínku k navrácení řidičského průkazu ukládá povinnost absolvovat terapeutický kurz, přichází Městské divadlo Zlín s aktuálně laděnou novinkou Utánképzés ittas vezetőknek aneb Rekondiční terapie pro opilé řidiče. Autorem této korektně nekorektní komedie je úspěšný maďarský autor János Háy. Pro zlínské divadlo titul objevil a nastudoval režisér Petr Štindl.

22.02.2024

Steigerwaldova divadelní hra A tak tě prosím, kníže se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna

Tragikomická fraška i znepokujující společenský apel. Steigerwaldova divadelní hra A tak tě prosím, kníže se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna. Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu. V holešovické La Fabrice zkouší inscenaci v režii Radima Špačka Patrik Děrgel, Jiří Štrébl, Eva Salzmannová a Anežka Hessová. Premiéry 7. a 8. března 2024.