26.05.2005 00:00

Příběhy obyčejného šílenství po Maďarsku i Polsku

(Malé zprávy z Aura-Pontu)

Po renomovaném káposvárském divadle uvedlo 23. dubna 2005 v budapešťské premiéře maďarskou verzi Zelenkových Příběhů obyčejného šílenství ještě slavnější Katona József Szinház - Kámra Szinház. Aura-Pont byl přitom!

"Režie se ujal Péter Gothár, kterého se Zelenkou pojí filmařská praxe a jehož katonovskou inscenaci Harrowerových Nožů v slepicích jsme viděli před čtyřmi roky (2001) v Plzni. Ve skvěle rezonujícím překladu mladé bohemistky Bori Csomaové, režisérově scénografii a kostýmech Andrey Kovácsové se Zelenkovi hrdinové svým českým předobrazům (dejvickou inscenaci viděli maďarští diváci před dvěma lety na budapešťském Drámafesztiválu) zároveň podobají a nepodobají. Péter Gothár osvědčil, že jeho pohled na svět je drsnější než Zelenkův - projevilo se to ve značně naturalistickém traktování některých scén (erotických zejména) i v nelítostném pohledu na postavy. Zejména ty mladší a ženské, které představuje jako neuroticky hyperaktivní, sexuálně napružené, dominantní partnerky takto právem vyděšených mladých mužů. Naturalistická groteska (vrcholící velice krvavou scénou nezdařené soulože nešťastného Mouchy a umyvadla) a zároveň svižná konverzačka dostává ve druhé půli překvapivě vážný rozměr. Hektické tempo ustrne občas v až čechovovsky nostalgických pauzách, sektorový nábytek dostává bílé nemocniční potahy, svět se stává blázincem, ze kterého není úniku." (Úryvek z recenze, jejíž dokončení si můžete přečíst v nejbližším čísle čtrnáctideníku Divadelní noviny.)

Jen o čtrnáct dní později, 8. května, se konala varšavská premiéra Příběhů na velké scéně Teatru Dramatycznego, tentokrát za účasti autora. Překlad Krystyny Krauze nastudovala režisérka Agnieszka Glińska s předními polskými herci (za všechny připomeňme slavnou Jadwigu Jankowskou-Cieślak v roli Matky). Z recenzí vyjímáme:

"Agnieszce Glińské se podařilo zachovat rovnováhu mezi laděním buffo a serio. Představení nevyvolává bouřlivý smích, ponechává prostor reflexi, herci hrají postavy s láskou, která dobře ladí s groteskou. V hlavních rolích se objevují hvězdy telenovel: Jan Jankowski, Małgorzata Kożuchowska a Dominika Ostałowska. Televizní styl psychologického realismu není od věci, Zelenka totiž při vší aktuálnosti tématiky píše tradiční role. Pozitivně působí zejména Jankowski, vhodně obsazený do hlavní role hrdiny Petra." (Gazeta Wyborcza)

"Tři hodiny moudrého smíchu zaručuje hra scénáristy slavných Samotářů v zábavné ale i poetické režii Angnieszky Glińské. (…) Glińské se daří vykřesat z všednosti divadelní magii." (Rzeczpospolita)

V nakladatelství Větrné mlýny vyšel knižně scénář filmové verze Zelenkových Příběhů obyčejného šílenství, která se od ledna letošního roku hraje v českých kinech.

Zdroj:  Simona Šnajperková, simona.snajperkova@aura-pont.cz

Autor článku: redakce