11.09.2019 10:49

Příbramské Divadlo Antonína Dvořáka oslaví 60. narozeniny

Příbramské Divadlo Antonína Dvořáka získá k 60. narozeninám bezbariérový vstup s výtahem a v příštím roce se dočká i úprav hlediště. Hlavně od výměny sedaček si ředitel Petr Bednář hodně slibuje. Když se podobná rekonstrukce udělala v kině, zvedla se strmě návštěvnost. Kulaté výročí příbramské scény připomenou speciální představení a výstava, na programu budou i prohlídky divadla s architektem, řekl Bednář ČTK.

O stavbě výtahu v divadle se mluví řadu let, projekt se ale podařilo spustit až letos. Hotovo má být koncem měsíce. Příští rok bude mít příbramská scéna i nové hlediště. „Mělo by mít konečně pořádnou elevaci a křesla a mezery, aby se tam vešel i člověk vyšší než 170 centimetrů," uvedl Bednář. Pro větší komfort diváků bude nutné snížit počet sedadel o dvě řady zhruba na 460, nyní má velká scéna 488 míst.

Komplex kulturního domu, v němž jsou kromě dvou divadelních scén estrádní sál a kino, byl dokončen 12. září 1959. První sezonu divadlo zahájilo představením Poprask na laguně Carla Goldoniho, i když tehdy se hrálo ještě v sokolovně. Nový kulturní dům byl slavnostně otevřen až o dva měsíce později 8. listopadu 1959. Při této příležitosti uvedlo divadlo slavnostní premiéru hry Františka Pavlíčka Labyrint srdce.

Šedesáté narozeniny bude příbramské divadlo slavit od 6. do 16. listopadu, kdy uvede mimo jiné Poprask na laguně v podání Studia Dva. Pražské divadlo má klasickou italskou komedii na repertoáru a v inscenaci vystupují i herci z příbramského souboru Roman Štabrňák či Anna Fixová. Další účinkující, jako Eva Holubová nebo Bohumil Klepl, v Příbrami zase hostují. „Studio Dva nám vyšlo neuvěřitelně vstříc, protože dělali všechno pro to, aby sem to představení dostali," dodal Bednář.

Kromě toho divadlo uvede osvědčené tituly, jako je Balada pro banditu, Maryša a Obsluhoval jsem anglického krále. Po každém představení bude další program, třeba koncert nebo setkání s pamětníky. Diváci dostanou i grafické listy k výročí. Zájemci se mohou těšit také na výstavu divadelních plakátů a prohlídky kulturního domu s architektem. Exkurze budou organizovány třikrát za den pro skupinky po 15 lidech.

http://www.divadlopribram.eu/

Autor článku: ČTK: Jan Kholl, dr, foto: Balada pro banditu