28.02.2012 14:22

Příbramské divadlo uvede 500. reprízu představení Hrdý Budžes

Příbramské divadlo uvede 500. reprízu divácky úspěšné hry Hrdý Budžes podle stejnojmenného bestselleru Ireny Douskové. Představení, jehož součástí bude oslava, na které představitelka hlavní role Bára Hrzánová rozkrojí velký narozeninový dort, je plánováno 20. března. ČTK to řekla zástupkyně ředitele divadla Anna Čiperová.

Počtem repríz podle ní hra, která měla premiéru 7. listopadu 2002, velmi vybočuje. "To se oblastním divadlům opravdu nestává, to se stává málokdy i pražským divadlům. Chceme tomu dát jakýsi slavnostní háv, je samozřejmě pozvána řada hostů," dodala Čiperová.
Hrzánová, která za roli dostala Cenu Thálie za rok 2003, ve hře představuje osmiletou žákyni žijící v době husákovské normalizace. Na pozadí prostředí školy a divadla v jednom nejmenovaném okresním městě se odvíjí sled komických příhod, trapných zážitků, drobných i větších neštěstí, které malá Helenka nejen prožívá, ale zároveň je s bezprostředností svému věku vlastní hodnotí a komentuje.


Divadlo Antonína Dvořáka Příbram: Hrdý Budžes

Hrdý Budžes je podle recenzentů ironickou a naivní vzpomínkou na nedávnou minulost, "kouzelným dětským pohledem", kdy i to nejhorší není zas až tak zlé a víra se ještě nestala prázdným pojmem; tíživá atmosféra doby se v textu odlehčuje, ale nezjednodušuje. Hrzánová je zvídavou žákyní s osobitým úhlem pohledu na svět, která nakonec zjišťuje, že žádný "Budžes" nikdy neexistoval, že to jen nesprávně zaslechla v rádiu verše: "Hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí."

Hrdý Budžes byl také před lety důvodem trestního oznámení, které na Hrzánovou podali členové šumperské okresní organizace Komunistické strany Československa-Československé strany práce (KSČ-ČSSP), vedené bývalým důstojníkem Státní bezpečnosti Ludvíkem Zifčákem. Hrzánová tehdy v televizním přenosu při převzetí Thálie uvedla, že "Rusáci a komunisti jsou svině". Citovala tak ale podle svého vyjádření pouze slova hrdinky tragikomického monodramatu, za něž prestižní ocenění dostala.


Divadlo Antonína Dvořáka Příbram: Hrdý Budžes

Autor článku: ČTK: khj, snm, foto: Divadlo Antonína Dvořáka Příbram

Příbramské divadlo uvede 500. reprízu představení Hrdý Budžes