15.08.2006 00:00

Primabalerína Klimentová vystavuje v Praze své fotografie

Praha 15. srpna (ČTK) - Primabalerína Anglického národního baletu Daria Klimentová (na snímku), jejímž velkým koníčkem je fotografování, vystavuje své snímky v galerijních prostorách Českého centra Praha v Rytířské ulici. Spolu s jejími pracemi najdou diváci na výstavě snímky pražského fotografa Petra Našice. Přehlídka trvá do 30. září.

Klimentová se dostala ihned po absolvování pražské konzervatoře v roce 1989 do baletu Národního divadla na pozici sólistky. Po tříleté domácí zkušenosti a vítězstvích v soutěžích v Pretorii, Ósace a Kapském Městě přijala nabídku baletního souboru Kapského města, kde získala angažmá jako první sólistka.

Poté tři sezony působila ve Skotském baletu v Glasgow a nakonec zakotvila v Anglickém národním baletu v Londýně. Její angažmá trvá už devátou sezonu. Jako primabalerína této scény premiérově tančí veškerý klasický repertoár a ve 34 letech patří ke světové baletní špičce.

Fotografovat začala před pěti lety proto, aby dokumentovala svou dceru. Dnes jsou objekty jejího fotografického zájmu především kolegyně a kolegové tanečníci, fotografuje je při svých zastávkách po tanečním světě.

Není reportérkou, nezaznamenává tedy chybné skoky, nedotočené piruety, nepropnuté špičky ani nečekané pády. "Baletka na snímku musí být dokonalá. Balet je umění a nemám v úmyslu ukazovat jeho nesprávné polohy," říká o své snaze zachytit co nejpřesnější provedení tanečních figur. Sama ví, že tanec je i dřina, a domnívá se, že to, co musí špičkový umělec pro svůj perfektní výkon vytrpět, má zůstat v zákulisí. "Fotografuji jen to, co zajímá mě. Je to možná trochu sobecký přístup, ale nemám potřebu nikomu nic dokazovat nebo hledat zvláště neobvyklé pohledy," říká o svém koníčku.

Každoročně vydává fotografický kalendář svého souboru. V Praze měla již výstavu svých fotografií loni v Národním divadle, na půdě první české scény také již několik let pořádá za účasti špičkových světových tanečníků letní mistrovské taneční kurzy. Sama se divákům v Česku naposledy představila letos v únoru, kdy se v Národním divadle zúčastnila gala představení s mnoha českými tanečníky působícími v zahraničí.

Dvaačtyřicetiletý fotograf Petr Našic se po většinu své profesionální dráhy specializuje na osobnosti divadelního umění a hudby, nevyhýbá se však ani sociálním tématům. Nyní již po tři roky mapuje pracovní i soukromý život Darii Klimentové. On naopak reportérem je, a tak předmět svého zájmu sleduje i za oponou, fotografuje primabalerínu ráno, když vaří snídani, na nákupech, při cestě metrem večer po představení.

Markéta Horešovská kar

Autor článku: ČTK