09.05.2013 14:00

Přímý přenos baletu Romeo a Julie z Bolšoje do 12 českých a moravských kin

V neděli 12. května v 16:45 uvidíme závěrečný přímý přenos sezóny z Bolšoj baletu – Romeo a Julie ve 12 českých a moravských kinech. Romeo a Julie je perlou baletu 20. století na hudbu Sergeje Prokofjeva, která dokonale evokuje radost i bolest čisté lásky. V hlavních rolích uvidíme hvězdné tanečníky Annu Nikulinu jako mladičkou Julii a elegantního Alexandra Volčkova.

Drama lásky a zoufalství vyprávěné filmovým způsobem
Jeden z nejpopulárnějších baletů, velké Shakespearovo drama lásky a beznaděje uvidíme v choreografii nejslavnějšího tvůrce dramatických baletů Jurije Grigoroviče (2010), který destiluje esenci dramatu, koncentruje se na vztah Romea a Julie a maximálně těží z tanečnosti Prokofjevovy hudby.   

Bolšoj balet
Bolšoj balet je bezesporu jeden z nejlepších baletních souborů na světě. Jeho tradice se odvíjí už od carského Ruska (1776), ve 20. století si vybrousil svůj typický až atletický styl a i dnes je plně hoden svého jména. Soubor se pyšní hvězdnými tanečníky jako Světlana Zacharova, Natálie Osipová, Ivan Vasilijev, či Michail Lobukin. Bolšoj balet zvolil pro dramaturgii sezóny přímých přenosů do kin tradiční klasické klenoty svého repertoáru. Virtuozitou jejich provedení si dobývá srdce diváků po celém světě již řadu let. Umělecký šéf Sergej Filin dokáže těžit z obrovské tradice souboru a přenášet ji do souvislostí moderní doby. 

O projektu Balet v kině
Přímé přenosy baletů kombinují špičkové taneční umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Prvním přenosem byl složený večer Les Ballets Russes z Pařížské opery v roce 2009. V současnosti na projektu participuje více než 20 kin v České a Slovenské republice.

Neděle 12.5.2013 v 16:45
Romeo a Julie
Hudba: Sergej Prokofjev
Choreografie: Jurij Grigorovič
Romeo: Alexandr Volčkov
Julie: Anna Nikulina
Tybalt: Michal Lobukin
Merkucio: Andrej Bolotin

Kina participující na přímém přenosu:
Jablonec nad Nisou, Kino Radnice: www.kinajablonec.cz
Náchod, Kino Vesmír: www.kinonachod.cz
Olomouc, Kino Metropol: www.kinometropol.cz
Ostrava, Dům kultury: www.dkmoas.cz
Praha, Modřanský biograf: www.modranskybiograf.cz
Praha, Kino Radotín: www.praha16.eu/kino
Praha, Kino Světozor: www.kinosvetozor.cz
Sušice, Kino Sušice: www.kinosusice.cz
Zlín, Velké kino: www.gacinema.cz 
Semily, Jitřenka: www.kinosemily.cz
Český Krumlov, Kino Luna: www.luna-kino.cz
Mariánské lázně, Slavia: www.kinoslavia.cz

http://www.baletvkine.cz 

 

Autor článku: Lucie Rozmánková

Přímý přenos baletu Romeo a Julie z Bolšoje do 12 českých a moravských kin