19.02.2021 08:53

Přímý přenos koncertu 10 let muzikálu v Ostravě 2010–2020

Česká televize odvysílá na stanici ČT art v přímém přenosu v pondělí 22. února ve 20.15 hodin koncert, který má název 10 LET MUZIKÁLU V OSTRAVĚ 2010–2020. Nabídne průřez muzikálovým repertoárem Národního divadla moravskoslezského za posledních deset let, kdy právě tento hudební žánr převážil v souboru dříve zaměřeném většinově na operetu.

„Daří se nám spolu se šéfkou souboru Gabrielou Petrákovou, překladatelem a textařem Michelem Prostějovským a hudebním ředitelem souboru Jakubem Žídkem inscenovat skutečně světový muzikálový repertoár, ale také úplné novinky. Hrajeme nebo jsme hráli nejznámější muzikály skladatele Andrewa Lloyda Webbera, Tima Rice, vloni měla premiéru West Side Story skladatele Leonarda Bernsteina, nově jsme v říjnu uvedli Květiny pro paní Harrisovou od Richarda Taylora a Rachel Wagstaff a tak dále. Divácký zájem je důkazem toho, že jdeme správnou cestou. O tom, že v Ostravě děláme skvělé muzikály, chceme přesvědčit i naším pondělním koncertem, který měl být samozřejmě původně i pro diváky,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Na pondělním koncertu nebudou kromě Edith a Marléne (měla už více než 100 repríz) nebo Rebeccy (59 uvedení) chybět melodie z muzikálů Marguerite (muzikál měl světovou premiéru v Ostravě v prosinci 2010) , Sunset BoulevardEvitaKočky , Jesus Christ SuperstarWest Side Story, komorního dílka Thrill Me (Vzruš mě!), ale také ukázky z novinek – muzikálů Květiny pro paní Harrisovou nebo původního díla s názvem Harpagon je lakomec? napsaného pro Národní divadlo moravskoslezské (premiéra nanečisto byla v lednu bez diváků).  Účinkovat budou v pondělí mj. tři držitelé Ceny Thálie za role v našich muzikálech: Hana Fialová (Thálie za roli Edith Piaf v Edith a Marléne Evy Pataki), Martina Vlčková (Thálie za roli Reno Sweeney v Děj se co děj od Colea Portera), Tomáš Savka (za roli Che v muzikálu Evita A. L. Webbera a T. Rice), diváci uvidí také  Michaelu Horkou, Romana Haroka, Tomáše Novotného a další členy souboru, hosty a tanečníky NDM. Jako speciální host vystoupí zpěvačka Dasha.

Lockdown paradoxně umožnil vytvořit v Divadle Jiřího Myrona velmi originální jevištní útvar.  Ondřej Zicha navhrnul scénu využívající celého jeviště ve směru zezadu dopředu, na jehož hraně je tribuna pro orchestr a za ní už jen prázdné hlediště. Diváci tedy budou koncert sledovat především ze zadní části jeviště směrem k hledišti. Režii má šéfka souboru Gabriela Petráková, která koncert pojala jako ucelenou inscenaci. Orchestr řídí Jakub Žídek.

https://www.ndm.cz/

Autor článku: Šárka Swiderová