25.01.2007 00:00

Prioritou Divadelního ústavu je letos Pražské quadriennale

Praha 25. ledna (ČTK) - Prioritou pražského Divadelního ústavu (DÚ) v letošním roce je příprava mezinárodní soutěžní výstavy scénografie a divadelní architektury Pražské quadriennale (PQ), jejíž 11. ročník se uskuteční od 14. do 24. června na holešovickém Výstavišti. Podle informací z tiskové konference v Praze se této prestižní světové přehlídky zúčastní rekordní počet 60 zemí.

PQ, jehož generálním komisařem je americký teatrolog Arnold Aronson, vyhlašuje a pořádá ministerstvo kultury a realizací pověřuje Divadelní ústav. Ten začátkem dubna opustí jeho dosavadní šéf Ondřej Černý, jmenovaný do funkce ředitele Národního divadla v Praze. I nadále by však měl zůstat ředitelem PQ. "Vzhledem ke krátké době, která do zahájení přehlídky zbývá, se pokusím přesvědčit odpovědná místa, aby mi nechala pravomoci ředitele," řekl.

Výsledkem loňské činnosti ústavu bylo i vydání ročenky Divadlo v České republice. Koncipována je tak, aby přinesla co nejúplnější obraz v české divadelní kultuře let 2003/2004; poprvé vyšla pouze v elektronické podobě. CD-ROM přináší kapitoly zaměřené na premiéry divadel a jejich repertoár, festivaly a divadelní ceny, soupis divadelních periodik a literatury, seznam absolventů divadelních škol, kapitoly o zahraničním divadle v ČR a českém divadle v zahraničí.

"Do konce roku vyjde i další díl této ročenky, jímž zmapujeme sezonu 2005/2006," dodal Černý. Podle něj vznikne během letoška nová koncepce prezentace českého divadla v zahraničí, která má přilákat zahraniční teatrology do České republiky.

Podle modelu České sezony v Kanadě a teatro.cz-sezony českého divadla v Latinské Americe připravil vloni ústav prezentaci divadla a tance s názvem Invaze do Evropy, který se uskutečnil ve 32 městech třinácti zemí. V devíti městech se konalo pět výstav, 22 evropských festivalů pamatovalo na české programy. V zahraničí se jich v roce 2006 uskutečnilo 116 a bez výstav na ně zavítalo 20.000 diváků. Na 23 projektech spolupracovala Česká centra.

"Chceme mapovat současnou divadelní scénografii a díla osobností, která významně ovlivnila podobu českého divadla po 2. světové válce," řekl zástupce ředitele DÚ Ondřej Svoboda. Ústav totiž vloni rozšířil svou činnost o scénografickou sbírku a v budoucnu počítá i s její veřejnou prezentací. Podle Svobody bylo nejvýznamnější akvizicí v roce 2006 převzetí 356 scénických a kostýmních návrhů Otakara Schindlera, nejnovější akvizicí pak převzetí několika návrhů Luboše Hrůzy a Petra Lébla.

"Letos začneme zpracovávat sbírku divadelní fotografie, která se stává stále významnějším 'vývozním artiklem'. Prvním větším cílem bude průřezová výstava z prací Jaroslava Krejčího k jeho nedožitým osmdesátinám, která se uskuteční v roce 2009," dodal Svoboda.

Jiří Borovička hš

Autor článku: ČTK