19.05.2021 15:55

Přístavba alternativní scény Divadla loutek slaví 10 let

Divadlo loutek Ostrava oslaví jedno dílčí, přesto krásné jubileum. 20. května 2021 totiž uběhne přesně 10 let od slavnostního otevření přístavby budovy, kde nyní najdete oblíbenou alternativní scénu.

Základní kámen byl položen v červu 2010 a kolaudace budovy proběhla po devíti měsících, v únoru 2011. Přístavba má tvar do výšky protažené krychle, nebo - jak říkají její tvůrci – podobu věže u baziliky. Navrhl ji tým architektů Petr Hájek, Gabriela Minářová a Bronislav Stratil, z nichž první dva aktéři stáli u zrodu původní budovy divadla dokončené v roce 1999 a krátce na to ověnčené titulem Dům roku. I přístavba získala Dům roku, a to v roce 2011.

Na alternativní scénu pro až 80 diváků navazuje venkovní amfiteátr se 100 místy, cukrárna, kanceláře a unikátní loutkový orloj. Každý den se od 8 do 20 hodin v dvouhodinových intervalech otevře galerie šesti pohádkových postav. Z lipového dřeva je v životní velikosti (každá má na výšku 180 cm) vyřezal Pavel Skorkovský podle návrhu výtvarníka Tomáše Volkmera. Ten vycházel ze svých soch umístěných kolem hlavní budovy Divadla loutek. Ke Kašparovi, Králi, Královně, Čertu a Andělovi však musel najít šestou postavu – a jako protipól k vysmívajícímu se Kašpárkovi si vybral Smrtku. Dřevěné loutky se před zraky přihlížejících návštěvníků dvě a čtvrt minuty pohybují za zvuků hudby Vlastimila Ondrušky.

Alternativní scéna poskytuje ostravským loutkářům prostor pro inscenace komorního typu, které mohou mnohem více zapojovat do děje malé diváky. Díky tomu vznikly např. pohádka Mráček a Mračoň pro děti od 2 let, nebo unikátní interaktivní inscenace Bato a Lato, která zve nejmenší diváčky od půl roku do 2 let. Celkem bylo na alternativní scéně uvedeno 24 inscenací. Kromě prostoru pro komornější představení je alternativní scéna využívaná také pro oblíbené tvořivé dílny, workshopy, semináře a každý týden se na ní potkává i Dětské studio DěS, které při DLO působí.

Budova byla otevřena slavnostní premiérou pohádky O víle menší než zrnko máku a v den otevření se na alternativní scénu přesunula i legendární inscenace pro dospělé s názvem Z Deniku Ostravaka.

Venkovní amfiteátr a alternativní scéna jsou každé léto hojně využívány v rámci festivalu PIMPRLÉTO a své místo samozřejmě mají i v rámci mezinárodního festivalu SPECTACULO INTERESSE

https://www.dlo-ostrava.cz/

Autor článku: Lucie Mičková

Přístavba alternativní scény Divadla loutek slaví 10 let

Zprávy

05.08.2022

Zemřel herec Karel Richter

Ve věku 96 let dnes zemřel Karel Richter, jeden z nejstarších českých divadelních, filmových a televizních herců, zkušený dabér a také dlouholetý ředitel Divadla Jiřího Wolkera.

05.08.2022

Tvorba studentek Katedry scénografie DAMU je přes léto k vidění v pražském metru

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek Katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

03.08.2022

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. Mezi úspěšné příjemce patří například Divadelní ústav – Institut umění, který svými projekty bude podporovat prezentace hudebníků a divadelníků v zahraničí, umělecké stáže či vzdělávací akce na rozvoj dovedností aktérů z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Moravská zemská knihovna/Literární centrum pomůže tvůrcům literatury pro děti a mládež se prosazovat v zahraničí.