02.03.2006 00:00

Příští týden začne v Bruselu výstava Národní divadlo v Praze

Ve dnech 7. až 23. března 2006 budou mít hosté a návštěvníci Českého centra v Bruselu možnost shlédnout výstavu, jež nese název Národní divadlo v Praze.

Výstava bude zahájena vernisáží v pondělí 6. března v 19:30 v prostorách Českého centra v Bruselu za účasti ředitele Národního divadla v Praze, akademického architekta Daniela Dvořáka.

Výstava fotografií mapuje historii Národního divadla od jeho založení až po současnost, dále nabízí přehled inscenací, jež v současné době na scénách Národního a Stavovského divadla nabízí umělecké soubory baletu, činohry a opery. Výstava zahrnuje též dokumenty a fotografie dokladující vztah "Mozart a Stavovské divadlo", a to především s ohledem na výročí 250 let od narození Wolfganga Amadea Mozarta, které si v tomto roce celý kulturní svět připomíná. Národní divadlo je též jedním z 18 spolupořadatelů projektu MOZART PRAHA 2006, připraveného v rámci mezinárodních mozartovských oslav ve spolupráci s hlavním městem Prahou, za podpory Ministerstva kultury ČR a pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause a primátora hl. m. Prahy Pavla Béma. Bližší info na www.mozartpraha2006.cz. Výstava bude obohacena též několika divadelními kostýmy z baletních, činoherních i operních inscenací, které se pro návštěvníky výstavy jistě stanou sladkou třešničkou na dortu. Nebude chybět maketa inscenace opery Johna Adamse "The Death of Klinghoffer" (Smrt Klinghoffera), která měla v režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování Ralfa Kirchera premiéru na scéně Národního divadla 22. května 2003. Autorem scény je Daniel Dvořák.

Záštitu nad výstavou převzal pan Jiří Havlík, velvyslanec ČR v Belgii. Akci pořádají Česká centra ve spolupráci s Národním divadlem.

Vzhledem k tomu, že se jedná se o první výstavu tohoto druhu v Českém centru v Bruselu, věříme, že se stane nejen zajímavým lákadlem pro jeho návštěvníky, ale též začátkem úspěšné a plodné spolupráce mezi oběma institucemi i jimi zastoupenými evropskými metropolemi.

Výstava Národní divadlo v Praze potrvá do 23. března 2006 a je návštěvníkům Českého centra v Bruselu přístupná od pondělí do čtvrtka od 9 do 17 hodin a v pátek od 9 do 12 hodin.

Zdroj: Helena Krausová, Národní divadlo

Autor článku: redakce