27.02.2006 00:00

Pro divadelní teorii i praxi, doma i ve světě

(Praha 27. února) "Rok 2006 bude pro Divadelní ústav rokem Invaze českého divadla do Evropy. Jedná se o projekt, jehož cílem je představit současné české divadelní, taneční a loutkové umění divákům v evropských metropolích," řekl na úvod tiskové konference zástupce ředitele Divadelního ústavu Ondřej Svoboda. Invaze navazuje na úspěšné projekty Česká sezóna v Kanadě/Kanadská sezóna v Praze (2002 - 2003) a projekt Teatro.cz - Sezóna českého divadla v Latinské Americe (2005).

"Program zahrnuje všechny druhy scénického umění - činohru, pohybové, fyzické, výtvarné a loutkové divadlo, současný tanec, performance, autorská čtení, hudební kabaret. Program je rozšířen o vzdělávací a informační aktivity zahrnující divadelní dílny, přednášky a semináře. V neposlední řadě bude Divadelní ústav prezentovat v rámci projektu několik výstav a vydá reprezentativní publikaci o českém loutkovém divadle v angličtině," prohlásila vedoucí zahraničního oddělení Sodja Zupanc Lotker, která zároveň představila webové stránky Invaze. Nejbližší program představí v sérií vystoupení moderní české loutkáře - divadlo Líšeň a Karromato - na Festivalu Teatralia ve španělské Madridu. Na tomto hostování se významně podílí české centrum v Madridu, které tím realizuje svůj vlastní projekt Sezóna české scény v Madridu.

I během práce a koordinace Invaze do Evropy probíhá systematická příprava největšího mezinárodního projektu v gesci Divadelního ústavu, a tím je Pražské Quadriennale 2007 (www.pq.cz). Už příští rok se na Výstavišti v Holešovicích uskuteční 11. ročník této světové přehlídky. V současné době je již přihlášen rekordní počet 56 zemí. Kurátory české expozice v národní a architektonické sekci byli oficiálně jmenováni bratři Petr a Matěj Formanové. Koordinátory české účasti ve Studentské sekci-Scenofestub jsou za DAMU Milan David a za JAMU Jan Štěpánek.

Novinku v Divadelním ústavu představuje zahájení sbírkové činnosti. "Založení sbírek logicky navazuje na ostatní činnosti, které Divadelní ústav zajišťuje. V prvé řadě to jsou výstavní aktivity a pochopitelně rozsáhlý dokumentační fond. Výchozím bodem naší sbírkové činnosti jsou materiály shromažďované v Divadelním ústavu od doby svého založení. Základ Sbírky Divadelního ústavu, což je název, pod kterým jsme sbírku registrovali v Centrální evidenci, tvoří jednak soubor originálů scénografických návrhů a jednak divadelní fotografie. Našim záměrem je mapovat současné dění v obou těchto oblastech," uvedl zástupce ředitele Divadelního ústavu Ondřej Svoboda.

Už rok funguje nové oddělení Divadelního ústavu - informační, koncepčně-analytické, poradenské a produkční centrum - Institut umění (www.institutumeni.cz). "V současnosti je naší prioritou dobudování webových stránek, resp. jejich anglické verze, které slouží jako hlavní kulturní portál země odkazující k dalším kulturní institucím a subjektům," uvedla k činnosti ředitelka Institutu Eva Žáková. V rámci Institutu pracuje Česká kancelář Culture 2000, Česká hudební rada a koordinační centrum uměleckých rezidencí.

Jako vydavatel uvedl Divadelní ústav na trh v letošní sezóně tři mimořádně významné publikace. První z nich je komentovaný výbor divadelních referátů a statí významného českého divadelního kritika Sergeje Machonina Šance divadla. Druhou publikací je Divadlo za časů Nerona a Senecky, v níž prof. Eva Stehlíková postihuje velkou divadelní proměnu v divadle antického Říma, totiž odklon od dramatu a příklon k podívané všeho druhu, počínající už v 1. století před n.l. a hlavně za vlády julsko-klaudijské dynastie. Třetí z nich jsou Souřadnice divadla - Antologie textů současné německé divadelní teorie. Mezi autory tohoto sborníku se objevují nejvýraznější postavy současné německé teatrologie např. D. Steinbeck, M. Brauneck, R. Münz, J. Fiebach, E. Fischer-Lichte, H. Schramm, H.Th. Lehmann aj.

Speciální akcí, organizovanou Divadelním ústavem/Českým střediskem ASSITEJ, hlavním městem Prahou, Sdružením pro tvořivou dramatiku a Klubem Mlejn je Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež, která proběne ve dnech 19. - 22. března 2006 v Divadle v Celetné a v Klubu Mlejn. Její program je komponován z vybraných reprezentantů profesionálních divadel, agenturních skupin a školních představení studentů JAMU Brno a Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

V letošním roce oslaví Divadelní ústav 45. výročí od svého založení. Tuto významnou evropskou kulturní instituci řídí od roku 1996 Ondřej Černý, který v době tiskové konference obhajoval svůj post ve výběrovém řízení, které začátkem února nečekaně vyhlásil ministr kultury Vítězslav Jandák.

Zdroj: Jana Návratová, Divadelní ústav

Autor článku: redakce