11.06.2021 10:06

ProART Festival 2021 zveřejnil večerní program v 6 městech

XVIII. ProART Festival 2021
Umělecký workshop festival v 6 českých městech:

  • PLZEŇ, Moving Station 8. - 11. 7.
  • JIČÍN, Valdštejnská lodžie 12. - 15. 7.
  • BRNO, Místodržitelský palác, Besední dům / JAMU 17. - 24. 7.
  • SLAVONICE, Spolkový dům 25. - 28. 7.
  • PRAHA, Werichova vila 29. 7. - 1. 8.
  • OLOMOUC, Divadlo na cucky, Galerie Telegraph 25. - 28. 9.

Motto: "Uměním proměňuj, formuj a povznášej sebe i druhé."

Multižánrový workshopový ProART Festival vznikl před 17 lety za účelem představit současné trendy a experimenty tanečního umění a nonverbálního divadla a přiblížit jej jak profesionálům z oboru, tak široké veřejnosti. Za dobu své existence se festival rozrostl v jeden z největších workshop festivalů v ČR, který každoročně láká účastníky z tuzemska i zahraničí. Autory letošního vizuálu jsou malíř Jan Pražan a fotograf Jan Mikolášek.

Večerní program letošního ročníku sestává především z “odložených” multižánrových projektů pořádající ProART Company - představení jako Holan, Blatný, Maruška, Ludwig nebo Chopin a Sandová se představí publiku ve všech šesti městech. Doplní je projekty a představení hostujících lektorů. V Brně se uskuteční také představení dvou italských souborů - Silvia Bastianelli - Compagnia Francesca Selva a Con.Cor.D.A./Movimentoinactor. Svůj sólový projekt představí i tanečnice Andressa Miyazato. V koncertech se představí zpěvák Dušan Vitázek, hudebnice Beata Hlavenková, hudební mág Maok ze Slovenska, operní pěvkyně Karolína Cingrošová a kytarista Lukáš Sommer a další lektoři festivalu jako zpěvák Kamil Střihavka, spisovatelka Irena Dousková nebo režisér Štěpán Pácl.

Kompletní večerní program festivalu

ProART Festival charakterizují 2 programové linie. První tvoří tvůrčí dílny v oblastech tance, hudby, zpěvu, kreativního psaní, herectví, fotografie a audiovizuální tvorby. Druhou linií jsou večerní představení tuzemských i mezinárodních špičkových umělců, lektorů workshopů. ProART Festival se uskuteční v tomto roce poprvé v šesti městech - v Brně, Jičíně, Olomouci, Slavonicích, Praze a v Plzni.
Festival pořádá Spolek ProART, který patří k významným organizátorům multižánrových projektů, tanečních workshopů, performance v České republice a spolupracuje s umělci z celého světa. Jeho ředitelem je tanečník, choreograf a režisér Martin Dvořák, žijící napůl v Rakousku a napůl v ČR.

Dílny festivalu probíhají především v červenci, přes celý den, jsou odstupňovány podle obtížnosti, přičemž každý účastník si může denní rozvrh nakombinovat sám. Festival se koná v zajímavých prostorách historických měst ČR. Atmosféra každého místa je jedinečná a účastníky dokáže zcela vytrhnout ze stereotypního prožívání denní reality. Úloha umění v dnešní době narůstá na důležitosti. Aktivní účast na ProART Festivalu je pro mnohé odpočinkem, cestou k sebepoznání, seberealizací, zážehovým motorem do dalších dnů. Slovy jedné kurzistky loňského ročníku: "Úplné naplnění a vypnutí sebe, ponoření a pohlcení. Jedním dechem nádhera." Přihlásit se na workshopy lze od května. Informace a videopozvánky lektorů lze najít na facebookovém profilu ProART.

Autor článku: ProART

ProART Festival 2021 zveřejnil večerní program v 6 městech

Festivaly

17.06.2021

Divadlo na cucky chystá festival nového cirkusu

CIRKUSKUS. Takový název nese mimořádný devítidenní program, na kterém v současnosti pracuje produkční tým Divadla na cucky. Od 10. do 19. července jím ožije olomoucké Letní kino. Zájemci se mohou těšit na pětici novocirkusových večerních představení, sedm workshopů, čtyři DJ sety a dvě filmové projekce, z nichž jednu živě doprovodí Moravská filharmonie Olomouc.

17.06.2021

Dream Factory Ostrava: tovární linka na ostravské divadelní sny se rozjíždí

Již v pátek večer bude zahájen v netradičním termínu divadelní festival Dream Factory Ostrava. Letošní 12. ročník festivalu byl vzhledem k dlouhodobě nejasné situaci spojené s pandemií rozdělen na dvě dějství. Na to I. se všichni ostravští snílci můžou těšit už v pátek 18. června, a navíc v open air podobě. Pod širým nebem tak diváci v amfiteátru za Domem kultury města Ostravy a přilehlém okolí budou moci zhlédnout tři večerní představení pro dospělé a o víkendových odpoledních i dva tituly pro celou rodinu.

17.06.2021

Letní kulturní sezóna na Mariánském náměstí v Praze začíná

Letní sezóna Mariánského náměstí začíná. V rámci projektu Moje Mariánské se zde odehrají divadelní, filmové, hudební, výtvarné i literární představení. Červenec bude vesměs divadelní, procházkový. Společnost Za dveřmi projde centrem města v obřích maskách na chůdách, Bratři v tricku si zahrají na Běžkařskou Odyseu, dostaví se origamisté, pletaři a jiní. A možná vyjde i letní kino.