11.06.2021 10:06

ProART Festival 2021 zveřejnil večerní program v 6 městech

XVIII. ProART Festival 2021
Umělecký workshop festival v 6 českých městech:

  • PLZEŇ, Moving Station 8. - 11. 7.
  • JIČÍN, Valdštejnská lodžie 12. - 15. 7.
  • BRNO, Místodržitelský palác, Besední dům / JAMU 17. - 24. 7.
  • SLAVONICE, Spolkový dům 25. - 28. 7.
  • PRAHA, Werichova vila 29. 7. - 1. 8.
  • OLOMOUC, Divadlo na cucky, Galerie Telegraph 25. - 28. 9.

Motto: "Uměním proměňuj, formuj a povznášej sebe i druhé."

Multižánrový workshopový ProART Festival vznikl před 17 lety za účelem představit současné trendy a experimenty tanečního umění a nonverbálního divadla a přiblížit jej jak profesionálům z oboru, tak široké veřejnosti. Za dobu své existence se festival rozrostl v jeden z největších workshop festivalů v ČR, který každoročně láká účastníky z tuzemska i zahraničí. Autory letošního vizuálu jsou malíř Jan Pražan a fotograf Jan Mikolášek.

Večerní program letošního ročníku sestává především z “odložených” multižánrových projektů pořádající ProART Company - představení jako Holan, Blatný, Maruška, Ludwig nebo Chopin a Sandová se představí publiku ve všech šesti městech. Doplní je projekty a představení hostujících lektorů. V Brně se uskuteční také představení dvou italských souborů - Silvia Bastianelli - Compagnia Francesca Selva a Con.Cor.D.A./Movimentoinactor. Svůj sólový projekt představí i tanečnice Andressa Miyazato. V koncertech se představí zpěvák Dušan Vitázek, hudebnice Beata Hlavenková, hudební mág Maok ze Slovenska, operní pěvkyně Karolína Cingrošová a kytarista Lukáš Sommer a další lektoři festivalu jako zpěvák Kamil Střihavka, spisovatelka Irena Dousková nebo režisér Štěpán Pácl.

Kompletní večerní program festivalu

ProART Festival charakterizují 2 programové linie. První tvoří tvůrčí dílny v oblastech tance, hudby, zpěvu, kreativního psaní, herectví, fotografie a audiovizuální tvorby. Druhou linií jsou večerní představení tuzemských i mezinárodních špičkových umělců, lektorů workshopů. ProART Festival se uskuteční v tomto roce poprvé v šesti městech - v Brně, Jičíně, Olomouci, Slavonicích, Praze a v Plzni.
Festival pořádá Spolek ProART, který patří k významným organizátorům multižánrových projektů, tanečních workshopů, performance v České republice a spolupracuje s umělci z celého světa. Jeho ředitelem je tanečník, choreograf a režisér Martin Dvořák, žijící napůl v Rakousku a napůl v ČR.

Dílny festivalu probíhají především v červenci, přes celý den, jsou odstupňovány podle obtížnosti, přičemž každý účastník si může denní rozvrh nakombinovat sám. Festival se koná v zajímavých prostorách historických měst ČR. Atmosféra každého místa je jedinečná a účastníky dokáže zcela vytrhnout ze stereotypního prožívání denní reality. Úloha umění v dnešní době narůstá na důležitosti. Aktivní účast na ProART Festivalu je pro mnohé odpočinkem, cestou k sebepoznání, seberealizací, zážehovým motorem do dalších dnů. Slovy jedné kurzistky loňského ročníku: "Úplné naplnění a vypnutí sebe, ponoření a pohlcení. Jedním dechem nádhera." Přihlásit se na workshopy lze od května. Informace a videopozvánky lektorů lze najít na facebookovém profilu ProART.

Autor článku: ProART

ProART Festival 2021 zveřejnil večerní program v 6 městech

Festivaly

28.06.2022

Festival Letní Letná vydává podcast o novém cirkusu

Již 19 let je hlavním cílem festivalu Letní Letná rozvíjet nový cirkus a předávat divákům kouzlo tohoto žánru. A proto organizátoři festivalu přicházejí s Letní Letná podcastem, který ve svých epizodách představí akrobaty, producenty a různé členy týmu festivalu i jiných českých projektů, které spojuje láska k novému cirkusu.

27.06.2022

Festival NODO a dalších 6 představení

Šesté bienále mezinárodního festivalu NODO v sobotu zahájilo drásavou operou o bezdomovectví. Skladatel Salvatore Sciarrino je mistrem silných poetických zkratek v ději i hudbě. Polský inscenační tým v čele s mezzosopranistkou Annou Radziejewskou nadchnul diváky širokoúhlou minimalistickou podívanou. Divadelní soubor JEDL s členy Ostravské bandy, hudbou Matouše Hejla na libreto Lucie Trmíkové uvedl včera Operu Ibsen / Přízraky, vysoce aktuální dílo o pokrytectví, přetvářce, naší neschopnosti říkat pravdu, zejména těm nejbližším.

27.06.2022

V Chráněném bydlení Fara v obci Slapy se uskuteční jedenáctý ročník festivalu Cihlafest

Již tradiční festival nedaleko Slapské přehrady se letos uskuteční už po jedenácté v Chráněném bydlení Fara v obci Slapy. Rozlehlá farní zahrada se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté.