20.07.2016 09:50

Profesionálové i amatérští tanečníci se mohou učit techniku gaga

Taneční techniku, kterou používá jeden ze světově nejproslulejších současných souborů Batsheva Dance Company, se mohou naučit i zájemci v Praze. Gaga, inovativní trénink vyvinutý choreografem Ohadem Naharinem, přijede do Česka učit Adi Salantová, umělecká spoluředitelka skupiny. Od 29. srpna do 3. září povede workshopy pro tanečníky, ale i pro amatérské milovníky tance.

Batsheva Dance Company je soubor známý i českému publiku například díky účinkování na festivalu Tanec Praha, kde vystoupil naposledy loni. Ohad Naharin spolupracoval také s mezinárodní taneční skupinou 420people, která vznikla v České republice. 420people gaga workshop v Praze spoluorganizuje a jeho zakladatelka, tanečnice a choreografka Nataša Novotná sama dokončuje kurz této techniky.
Gaga Worskhop Prague se uskuteční v sálech Baletu Národního divadla na Anenském náměstí. Jedna dílna je určena profesionálům, druhá pro každého bez ohledu na věk nebo předchozí zkušenosti.

Pohybový jazyk Gaga se zrodil z víry, že pohyb, se svou neuchopitelnou silou a dynamikou, má uzdravující moc. "Gaga nám odhalí tělesnou slabost, povzbudí ochablé části těla, vyjeví skryté bloky a pomůže nám zbavit se jich. Gaga je tréninkem instinktivního pohybu, posiluje vazbu mezi vědomým a nevědomým. Vede nás k prožitku čisté a nekomplikované svobody a rozkoše. Každý sám za sebe, v napojení na druhé," definoval Gaga jeho autor Ohad Naharin.
Podle Nataši Novotné gaga nabízí cestu "dostat z těla tolik, kolik tam je". Gaga nemá žádné předepsané pozice nebo postupy, jen doporučení, jak se nefixovat na to zažité, a jak hledat v rámci vlastních možností. "V Gaga máme oči otevřené a při tom se díváme do sebe. Užíváme si lenost i námahu, dělá nám to dobře a bude i vám," říká tanečnice s mezinárodními zkušenostmi. Informace o workshopech jsou na webu.

Naharin, jeden z nejslavnějších choreografů dneška vede už od roku 1990 izraelský soubor Batsheva Dance Company. Mezinárodní soubor má dnes včetně juniorské skupiny 36 tanečníků. Během jednoho roku odehraje více než 250 představení pro 75.000 diváků celého světa.
Soubor založily v roce 1964 matka moderního tance Martha Grahamová a baronka Batsheva de Rothschildová. Ohad Naharin jako tanečník začínal právě v Batshevě, ale Grahamová ho koncem 60. let pozvala do New Yorku, kde prošel nejvýznamnějšími tanečními soubory. Svou první choreografii vytvořil v roce 1980. Jeho práce jsou energické, smyslné, dravé, pohybově odvážné, hudebně i pohybově propracované. Využívají mnoha kulturních vlivů, moderní tanec posouvají směrem k maximální divadelnosti, čerpají z možností lidského těla a jsou stavěné tanečníkům souboru přímo na tělo.


Autor článku: ČTK: hrm, mal

Profesionálové i amatérští tanečníci se mohou učit techniku gaga