27.10.2007 00:00

Profil 2007 souboru Teatr Novogo Fronta

"Co se skrývá na druhém břehu mýtické řeky Léthé ...? Touha vydat se tím směrem a najít sílu vrátit se. Mlha na hladině tajemství. Lazarus – muž, který se odtamtud po třech dnech vrátil..."

17. a 18. listopadu 2007 od 19 h uvede soubor fyzického divadla TEATR NOVOGO FRONTA své nové představení ZWISCHENMENSCH ve velkém sále Švandova divadla. Premiéra se uskuteční v rámci projektu PROFIL 2007, který je koncipován jako pražské představení tvorby souboru a jeho zahraničních hostů. Spolu s novým představením TNF bude 27. a 28. listopadu v Duncan Centre představena tvorba slavné petrohradské skupiny AKHE.

ZWISCHENMENSCH. Člověk mezi. Člověk nepatřící nikam. Člověk procházející mezi dvěma světy.

Příběh vizuálně-pohybového představení, ve kterém neuslyšíte ani jedno slovo, ani jeden zvuk vydaný herci, začíná roku 1945 ve Varšavě. Vidíme sen umírajícího vojáka během leteckého bombardování. Sen o jeho zmrtvýchvstání jako biblického Lazara.

ZWISCHENMENSCH je divadelní anagram, scénická permutace biblických symbolů a jako Moebiova páska deformuje čas příběhu do dalšího rozměru, rub a líc se navzájem prolínají a jedno plynule přechází v druhé.... Ďábel zvítězil tak, že všechny přesvědčil o tom, že neexistuje.

Na představení ZWISCHENMENSCH se podílel mezinárodní tým herců z Dánska, Rakouska, Německa, Ruska, Řecka a České republiky. Hra z velké části vznikala v Gliwicích (Ruiny Teatru Miejskiego, Polsko). V místě, kde bývalo německé divadlo, které po II. světové válce zničila Rudá armáda. „Inscenace ZWISCHENMENSCH je beze slov. Z těl herců vyráží exprese s neobvyklou rozmanitostí.“ (M. Figzal, Ad Spectatores, Gliwice)

V rámci přehlídky PROFIL 2007 přivítá TEATR NOVOGO FRONTA 27. a 28. listopadu jednu z nejuznávanějších skupin nezávislého divadla v Evropě AKHE (Rusko). Sami členové souboru svoji tvorbu označují za ruské inženýrské divadlo. V Praze soubor představí svou inscenaci Bílá kabina, která dostala několik prestižních ocenění na mezinárodních divadelních festivalech včetně Fringe First a Total Theatre Award 2003 na Fringe festivalu ve skotském Edinburghu. Představení začíná vždy ve 20 h v branickém Duncan Centre.

Hana Kubáčková

Více informací na www.tnf.cz, www.svandovodivadlo.cz

Zdroj: tnf@artprometheus.cz

Autor článku: Informace z divadel