22.10.2021 08:45

Progresivní mezinárodní divadelní kolektiv Gob Squad opět v Brně

V pátek 29. října proběhne od 19.30 hodin v HaDivadle performativní přednáška We Are Gob Squad and So Are You sedmičleného autorského kolektivu Gob Squad. Hostování zahraničních umělců probíhá v Brně na základě společné koprodukce HaDivadla, platformy Terén a Janáčkovy akademie múzických umění. Skupina Gob Squad se vrací do moravské metropole po dvou letech, kdy svým vystoupením zahajovala činnost nové platformy Centra experimentálního divadla Terén.

Gob Squad je kolektivem autorských divadelních tvůrců a performerů působících od roku 1994. Skupina se etablovala ze dvou důležitých divadelních akademií – Institutu aplikované divadelní vědy v Giessenu a nottinghamské Trent University. V současné době sídlí převážně v Berlíně. Autorská provokativní díla Gob Squad mísí performance s výtvarným uměním, videoartem a multimediálními technologiemi a získala si ohlas po celém světě. Gob Squad svá představení mnohdy hrají i v kancelářích, obchodních domech, železničních stanicích či na tenisových kurtech. Nevyhýbají se však ani klasickým divadelním prostorům. Tvorba Gob Squad (společně např. s kolektivy Rimini Protokoll, She She Pop nebo Monster Truck) profiluje současnou podobu tzv. devised theatre – autorského divadla, které se na hony vzdaluje interpretaci textu či osvědčených postupů při tvorbě děl. Zásadní kulturní portál Culturebot označil uskupení Gob Squad za „výstřední bestii, která osobitě kombinuje performance a happeningy s audiovizuálními odkazy na popkulturu, přičemž výsledkem je výjimečně nádherný a působivý svět.“ 

Uskupení Gob Squad v České republice naposledy uvedlo projekt Super Night Shot v říjnu 2019 v rámci zahajovací přehlídky platformy Terén Centra experimentálního divadla. V letošním roce povede část skupiny Gob Squad v Brně také interní workshop pro divadelní kolektiv D'epog. Široká veřejnost pak může navštívit představení We Are Gob Squad and So Are You, které proběhne v pátek 29. října od 19.30 hodin v HaDivadle. Kontexty tvorby mezinárodní divadelní skupiny přiblíží v předstihu na přednášce Intro: Gob Squad divadelní teoretička, publicistka a autorka Eliška Raiterová. Přednáška proběhne v HaDivadle v pondělí 25. října od 17.30 hodin. 

www.hadivadlo.cz

Autor článku: Marie Rotnáglová