01.12.2006 00:00

Prohlášení vedení činohry ND: Jsme znepokojeni!

Před dvěma měsíci byl odvolán ředitel Národního divadla (ND) Daniel Dvořák. Důvody k jeho odvolání nebyly nikdy uspokojivě vysvětleny.

Do funkce zastupujícího ředitele byl jmenován Jan Mrzena. Ministr kultury ujistil veřejnost, že jej jmenoval na přechodnou dobu a že nebude zasahovat do koncepčních a uměleckých otázek. Není tomu tak.

Dne 23. 11. 2006 zastupující ředitel odvolal šéfa opery. Odhalilo se, že samotné jmenovaní zastupujícího ředitele v sobě skrývá zásadní rozpor. Buď má pan Mrzena pouze zajistit plynulost provozu složité instituce, anebo byl pověřen kompetencemi, které se týkají i uměleckého směřování ND.

Dosud každý z ředitelů ND musel své plány obhájit v konkursním řízení, jeho koncepce byly podrobeny nelehké oponentuře a konkurenci. Současný zastupující ředitel se za celé dva měsíce svého působení ještě ani nepředstavil členům souborů, aby vysvětlil své záměry. Osobuje si ale tak zásadní práva, jako je odvolání uměleckého šéfa jednoho z těles. Samy důvody odvolání je možné v každém uvedeném bodě rozporovat. Zdá se, že zastupující ředitel může vše, ale žádnou odpovědnost nenese.

Máme důvod být zneklidněni. Současná situace potvrzuje, že odvolání ředitele a jmenování jeho dočasného zástupce bylo motivováno zcela neprůhlednými důvody.

Michal Dočekal, šéf činohry

Petr Zuska, šéf baletu

Daria Ullrichová, dramaturg

Jan Hančil, dramaturg

Ivan Rajmont, režisér

Iva Klestilová, dramaturg

Lenka Kolihová, dramaturg

Eva Salzmannová, herečka

Jan Nebeský, režisér

Julek Neumann, překladatel

David Prachař, herec

David Matásek, herec

Petra Špalková, herečka

Jakub Špalek, režisér

Josef Vinklář, herec

a další

Zdroj: t.stanek@narodni-divadlo.cz

Autor článku: Informace z divadel