04.01.2022 15:02

Projekt Becoming Czech hledá umělce z řad migrantů žijících v České republice

Becoming Czech bude probíhat jako kolaborativní performativní výstava v březnu v roce 2022. V koprodukci s Terénem, scénou Centra experimentálního divadla, bude zkoumat vztah první generace migrantů v Brně a České republice k tématům národní identity, sounáležitosti a širším otázkám migrace.

Projekt vede Lora Krateva – bulharská umělkyně žijící v Sheffieldu ve Velké Británii. K tomuto projektu ji přivedla její životní zkušenost s migrací v šesti různých zemích a nedávné poznatky ze žádosti o britské občanství.

Lora je součástí divadelní společnosti Global Voices Theatre, která se věnuje uvádění mezinárodního divadla dlouhodobě vyloučených tvůrců ve Velké Británii. Vytváří autorské, sociálně angažované divadlo s profesionály i členy komunity a spolupracuje s organizací Arts & Homelessness International, kde hájí místo pro kreativitu v oblasti poskytování pomoci bezdomovcům. Lora je členkou skupiny What Next? a zakládající členkou hnutí Migrants in Theatre, které se zasazuje o lepší reprezentaci imigrantů první generace na jevišti i mimo něj.

Hledáme 3 umělce*kyně napříč uměleckými obory pro spolupráci na projektu Becoming Czech. Mělo by se jednat o umělce*kyně nebo kolektivy se zkušeností s migrací, ideálně o první generaci v České republice. Vítáme etablované i neetablované tvůrce a tvůrkyně – přijímáme přihlášky od kohokoli s tvůrčím nápadem. Becoming Czech probíhá v rámci projektu Kreativní Evropy Perform Europe. Přihlášky lze podávat do 31. 1. 2022, detailní informace o open callu, a to včetně přihlašovacího formuláře, najdete na našem webu.

Autor článku: Platforma Terén