11.01.2006 00:00

Projekt Mozart-Praha-2006 přijde na 100 milionů korun

PRAHA 11. ledna (ČTK) - K 250. jubileu Wolfganga Amadea Mozarta přispěje letos Praha dvěma stovkami koncertů, operních představení, výstav a dalších akcí. Celoroční společný projekt 17 kulturních institucí je vyčíslen částkou přesahující 100 milionů korun, hrazenou převážně z běžných rozpočtů spolupořádajících organizací.

"Město Praha přispěje částkou 10,8 milionu korun i dalšími vklady, ministerstvo kultury účelovými dotacemi navýší rozpočty svých příspěvkových organizací," řekl na dotaz ČTK na tiskové konferenci Jiří Hubač, výkonný ředitel sdružení Mozart- Praha-2006.

Praha podle něj nechce soutěžit s Vídní a Salcburkem, kde se navíc na letošní mozartovské oslavy z veřejných zdrojů uvolňují desítky milionů eur. "Salcburk a Vídeň se chtějí vzájemně trumfovat, ale Praha má dostatek vlastních témat a může obě města doplnit jako třetí významný bod v Mozartově životě," dodal Hubač.

"Nejde o mozartovský maraton, ale spíše o samostatné projekty, které dávají Mozartovo dílo do zajímavých souvislostí," prohlásil ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor. Jak dodal, prezentace projektu je součástí marketingu každé ze spolupořádajících institucí.

Pražský mozartovský projekt je podle Bělora v Česku nejvýznamnější, ale skladatelovu výročí se budou věnovat i další města a vedle profesionálů rovněž amatérští hudebníci.

"Náš projekt není soutěží s Vídní a Salcburkem, ale chce předložit kvalitní programovou nabídku a zařadit Prahu do celosvětového kontextu oslav výročí Wolfganga Amadea Mozarta," řekl Hubač. Jak uvedl, případné rozšíření dramaturgického plánu je možné, ale závisí na jednáních o finanční podpoře s dalšími partnery.

V den Mozartových narozenin, 27. ledna, se uskuteční ve Stavovském divadle slavnostní koncert. V programu Evropské vysílací unie (EBU) je jeho záznam zařazen do projektu 24 hours Mozart.

Petr Veber sih vjk

Autor článku: ČTK