27.04.2006 00:00

Projekt Slyš náš hlas připomene dětské oběti holokaustu

Praha 27. dubna (ČTK) - Projekt Slyš náš hlas, který připomene oběti holokaustu, bude mít v létě premiéru v Británii, Německu a v Česku. Hudebně-divadelní dílo zpracované současnými mladými lidmi zpřítomní podle organizátorů myšlenky předčasně umlčených dětí. Představení využije jejich básně, deníkové zápisy a dopisy.

Veřejná vystoupení se mají odehrát 15. a 16. července v londýnském divadle Bloomsbury, 18. července v Městském divadle ve Fürthu v Německu a 20. července ve Státní opeře Praha. Souvisí s tím rovněž výstavy studentských výtvarných prací v londýnském Židovském muzeu, v norimberském Dokuzentru a v Jubilejní synagoze v Praze, kde bude kolekce instalována od 19. června do 23. července.

Projekt vytvořený britskou organizací Hackney Music Development Trust (HMDT) chce prostřednictvím umění upozorňovat mladé lidi na nebezpečí předsudků či pronásledování a pomoci jim vyjádřit vlastní pocity k aktuálním tématům rasové nesnášenlivosti a intolerance.

Londýnská organizace HMDT, Mezinárodní festival komorní hudby v Norimberku a Židovské muzeum v Praze spolupracují s významnými pedagogy, kteří ve všech třech městech připravují žáky a studenty na společné vystoupení v angličtině, němčině a češtině.

Nové dílo při něm posluchačům představí téměř stovka mladých lidí spolu s mládežnickým orchestrem z Fürthu dirigovaným Peterem Selwynem.

Drama založené na libretu Tertie Sefton-Greenové připravují režisérka Clare Whistlerová a česká filmová režisérka Marta Hrubá. Hudební představy, které studenti rozvinou, začlení do konečné podoby hudebně-dramatického projektu britští skladatelé Jonathan Dove a Matthew King.

Projekt má tři fáze: Do první patří nově vytvořené materiály pro učitele představující téma holokaustu prostřednictvím umění. Druhou fází budou tvůrčí dílny vedené v každé zemi umělci podněcujícími reakce studentů na libreto, a to v oboru hudební kompozice, hlasové a dramatické interpretace, hry na hudební nástroj, vizuálního umění a natáčení filmu. Třetí fází je vlastní zájezd s vystoupeními.

Petr Veber mal

Autor článku: ČTK