05.10.2011 15:04

Projekt Vánoční koleda s Chýlkovou a Rodenem bude v Hybernii

Ivana Chýlková a Karel Roden ztvární hlavní role v hudebně divadelním projektu na motivy povídky Charlese Dickense Vánoční koleda. V režii Ondřeje Sokola, který je i autorem scénáře, bude mít premiéru 21. listopadu v Divadle Hybernia.

Podle informací z dnešní tiskové konference se při každém ze dvou desítek představení na pomezí divadla, koncertu a muzikálu na jevišti objeví i slovenská šansoniérka Szidi Tobiasová, rocker David Koller a sólistka Státní opery Praha Marina Vyskvorkinová. Doprovodí je živý orchestr Kryštofa Marka, který s Milanem Vyskočánim napsal hudbu. Další reprízy se začátkem prosince uskuteční v Bratislavě.

Sokol prý v inscenaci použije neobvyklé prostředky, počítá s obrazovým vyjádřením a pochopitelně s hudbou. Čtení dvaceti stran knihy podle něj nahradí jedna písnička nebo čtyři salta.
Inscenace připomene atmosféru a mystiku vánočního Londýna první poloviny 19. století. Diváci se stanou svědky přeměny, vykoupení a nápravy mrzoutského nelidy a lakoty Scrooga v podání Karla Rodena. V roli duchů Vánoc, kteří jej postupně na Štědrý den navštíví, se představí Chýlková, Tobiasová a Vyskorkinová. Pro Kollera je připravena role ducha Jacoba Marleyho, který varuje hlavního hrdinu před smrtí v osamělosti, pokud se nezmění.

"Trochu jsem se bál muzikálové formy, ale byl jsem ujištěn, že to bude něco jiného," řekl Koller. "Sám jsem zvědav, jaké to bude," řekl Roden a ujistil novináře, že zpívat nebude. Za žánrový kompilát označila tento projekt Chýlková, zatímco Tobiasovou těší, že písničky dostanou výtvarnou podobu.
Součástí představení budou kouzelnické triky, akrobaté a dětští herci a zpěváci. Efekty připravuje Roman Štabrňák.

"Studio Dva pracuje hlavně v létě, letos poprvé má projekt vánoční," uvedl producent Michal Hrubý s poukazem na dlouhou tradici léta hereckých osobností. Princip připravované novinky se podle něj teprve rodí, zkoušky právě začaly. "Má to činoherní část, kterou obstará Karel Roden. V tuto chvíli hledáme propojení s hudbou," dodal.
Speciální vánoční muzikál s podobným názvem Vánoční zázrak s podtitulem Sliby se maj plnit o Vánocích chystá na adventní čas i hudebník Janek Ledecký. Premiéru bude mít po pěti veřejných generálkách 30. listopadu v blízkém Divadle Broadway.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, kš