28.02.2006 00:00

Projekty zahraničního oddělení Divadelního ústavu na rok 2006

Třetí ročník Přehlídky sólové tvorby pro děti a mládež
19. - 20. února, Praha

Přehlídka je pořádána divadlem Xaver pod záštitou českých center ASSITEJ a UNIMA (program bude doplněn dílnami pro děti a besedou v DÚ).

 

Diskuze mezi českými a italskými umělci a administrátory experimentálního divadla při Malé Inventuře o budoucností divadelní spolupráce mezi Českem a Itálií v experimentálním divadle
24. února, 11:00 café divadla Archa, Praha

Moderuje: D. Voráčková. Organizuje: Divadelení ústav, Ente Teatrale a Malá Inventura

 

Israel Horowitz (USA) - setkání s americkým dramatikem o současném stavu v umění a kultuře v USA
16. března, 19:30 divadlo Nablízko, Praha

Moderuje J. Hančil. Ve spolupráci s Velvyslanectvím Spojených států a divadlem Nablízko.

 

Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež
20. - 22. března, Divadlo v Celetné a Klub Mlejn, Praha

Přehlídka inspirativních představení pro děti a mládež, pořádaná DÚ/Českým střediskem ASSITEJ ve spolupráci s hlavním městem Prahou, Klubem Mlejn a Sdružením pro tvořivou dramatiku.

 

Premiéra filmu "Cesta dlouhá, krátká je" Kateřiny Knappové
23. března, 16:00 divadlo Archa, Praha

Tato premiéra dokumentárního filmu o projektu "Teatro.cz Sezona českého divadla v Latinské Americe" Divadelního ústavu bude současně i závěrečnou akci tohoto projektu.

 

Výstava Petr Lébl: "Nejsem výtvarník..."
27. března, Przemysl, Polsko

Výstava bude prezentována při příležitosti divadelní přehlídky a konference Mezinárodní den divadla, jejíž hlavní téma je: Divadlo morálního neklidu. Průřezová výstava přibližuje na 30 panelech tvorbu jedné z nejvýraznějších osobností českého divadla konce 20.století od jeho amatérských začátků až po vrcholné čechovovské inscenace v Divadle Na zábradlí. Ve spolupráci s Českými centry a Českým centrem ve Varšavě.

 

Výstava Josef Svoboda – scénograf
31. března - 30. dubna, Bogota, Kolumbie

Výstava po velkém úspěchu v Rio de Janeiro a Sao Paulo pokračuje v cestě po Latinské Americe. Expozice Josef Svoboda - scénograf se bude konat od 31. března do 30. dubna 2006 ve Ciudad del Teatro (Corferias), Bogota de Fé, Kolumbie v rámci Festival Iberoamericano de Bogota. Tentokrát pořadatelé věnují výstavě plochu přibližně 1000 metrů čtverečních v prestižním výstavním areálu. Výstava bude obsahovat velkoplošné foto barevné i čermobílé fotografie, mapující Svobodovo životní dílo, modely scénických řešení a rovněž velkoplošné DVD a CD projekce. Kurátorka výstavy Helena Albertová jí zahájí na slavnostní vernisáži a bude mít rověnž přednášky pro odbornou veřejnost o díle J. Svobody.

 

Mezinárodní symposium ke 100. výročí narození Erika Kolára
6. - 9. dubna, Praha

Setkání pořádá pražská AMU (a její oddělení KALD DAMU, Národní muzeum a České UNIMA). 7.4.2006 se bude konat v Národním muzeu v Praze vernisáž k umělecké činnosti E. Kolára a 8.4.2006 pracovní setkání - sympozium na téma pedagogické činnosti Erika Kolára.

 

Seminář pro mladé kritiky - studenti divadelní vědy pří České Taneční Platformě: Tanec dnes
8. - 11. dubna, Praha

Tento seminář představí současný tanec: hlavní trendy, dramaturgické tendence a způsoby "čtení".

 

Čtení současných českých her v New Yorku v divadle Public Theatre
Květen, New York, USA

Jako každý rok společně s Českým centrem New York a Immigrants Theatre Project a ve spolupráci s Aura-pont a Dilia - Divadelní ústav představí současné české hry: Conspirators by Václav Havel, Teremin by Petr Zelenka a Bikini - Jochova

 

Prezentace českého loutkářství v rámci 15. ročníku mezinárodního festivalu Bábkárská Bystrica
8. - 12. září, Banská Bystrica, Slovensko

 

Současná česká divadelní fotografie v Bělehradě
9. - 30. září, Bělehrad, Srbsko a Černá hora

Fotografie budou vystavené v Umělecko-průmyslovém muzeu v Bělehradě ve spolupráci s YUSTAT (Srbská obdoba Mezinárodní organizace scénografů, divadelních architektů a techniků OISTAT) při Bienále scénografie Srbska a Černé hory. Kurátorem je Michal Šanda.

 

Český divadelní podzim 2006
2. - 5. října, Sankt Peterburk, Rusko

V souvislosti s hlavním tématem "Česká divadelní fotografie" bude premiérově prezentována výstava fotografií Viktora Kronbauera. Výstava předního českého divadelního fotografa, nositele řady mezinárodních ocenění, představí ruskému publiku na cca 50 fotografiích současnou českou divadelní scénu (s důrazem na inscenace světové a ruské klasiky), významná zahraniční divadla - hosty českých divadelních festivalů a zásadní mezinárodní operní projekty s českou účastí. Ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Sank Petěrburku.

 

Sympozium při XVI. ročníku Přeletu nad loutkářským hnízdem pořádané Českým střediskem UNIMA na aktuální téma
Listopad, Praha

Za účasti předních českých a zahraničních odborníků.

 

Zdroj: Divadelní ústav

Autor článku: redakce