28.04.2006 00:00

Proti novému řediteli příbramského divadla se vzbouřili herci

Příbram 28. dubna (ČTK) - Novým ředitelem městského Divadla Příbram bude od 1. července bývalý vedoucí provozních zaměstnanců pražského divadla ABC Petr Bednář. Některým členům příbramského hereckého souboru se to nelíbí. Bednář má podle nich nedostatečné vzdělání a špatné reference z předchozích zaměstnání, píše Příbramský deník. Příbramský místostarosta Václav Beneš ale ČTK řekl, že nový ředitel má dostatečnou kvalifikaci.

Podle listu byl předsedou výběrové komise nynější ředitel divadla Jiří Slanec a dále v ní byli místostarosta Beneš, umělecký šéf divadla František Miška a uvolněný radní Jiří Schmidt. Právě Slancův hlas prý rozhodl o výběru Bednáře. "Pan Slanec totiž volil Petra Bednáře kvůli tomu, aby dále mohli setrvávat společně ve funkci a určitou dobu vést společně divadlo," řekl listu herec Rudolf Jelínek.

Slanec ale bližší vztah s Bednářem popírá. "Párkrát jsme se viděli, ale přátelé nejsme," řekl. Pracovní smlouva mu končí 30. června a o tom, jestli nějakou dobu divadlo povede společně s Bednářem, rozhodne radnice.

Podle Beneše radnice prodlouží Slancovi smlouvu do konce roku, aby měl dost času Bednářovi funkci předat. Nový ředitel má podle něj dostatečnou kvalifikaci, kromě pražského ABC pracoval i v dalších divadlech.

Nervozita mezi herci podle Beneše zřejmě pramení z toho, že celému souboru zanedlouho vyprší smlouvy. A součástí Bednářovy koncepce je mimo jiné snížit počet členů stálého souboru a zvýšit počet hostujících. Personální záležitosti ale budou čistě v kompetenci divadla, radnice do toho zasahovat nebude, dodal Beneš.

Podle Jelínka svědčí všechno o tom, že Slanec s Bednářem chtějí z funkce uměleckého šéfa sesadit Františka Mišku. Beneš to ale popřel. Vedení radnice se podle něj s Bednářem už domluvilo, že Miškovi smlouvu, která také zanedlouho vyprší, prodlouží.

jt fcz

Autor článku: ČTK