02.05.2022 13:54

Provázek.open! Provázkovský dvůr se otvírá rozmanitosti kulturních zážitků, komunitních setkání i atmosfér

Dvouměsíční přehlídka Divadla Husa na provázku s příznačným názvem provázek.open. nabídne v květnu a červnu na čtyři desítky domácích i hostujících večerních představení v sále i open air, na patnáct koncertů i řadu akcí s komunitním přesahem. Návštěvníci se mohou těšit také na přednášky, diskuse, besedy či vernisáž výstavy herce Dušana Hřebíčka. Na Provázek zavítají osobnosti jako Aleš Palán, Kateřina Tučková, Jaromír 99, Jaroslav Rudiš a mnohé další. Z řad koncertů nabídne divadlo na Zelném trhu například Post Hudbu, Feri and the Gypsies, Himalayan Dalai Lama, Brünwerk a řadu jiných.  Akce potrvá do 30. června.

Poslední dva roky byly hodně náročné - zažili jsme tolik odstupu a izolace, jako nikdy dřív. Mnoho z našich přátel a kolegů na volné noze přišlo o výdělek a možnost dělat to, co je živí a těší: hrát pro diváky. Provázek.open je tedy nejen možností opět intenzivně zažít vzájemnou blízkost, společně a pod širým nebem sdílet radost z koncertů a dalšího bohatého programu, ale i vyjádřit solidaritu s umělci, kteří tu opět mohou být pro nás. Provázek je otevřeným a komunitním místem, kde jsou všichni vítaní. Chcete se setkat s novými ukrajinskými obyvateli Brna, pro které se stal Provázek místem setkávání nebo si dát drink s Bídníky? Přijďte na provázek.dvůr!” Vyzývá ke společným setkáním v rámci provázek.open dramaturgyně divadla na Zelném trhu Viktorie Knotková.

Přehlídku provázek. open otevřela 29. dubna premiéra inscenace Bídníci v režii Michala Háby, reprízy mohou diváci navštívit 10. a 11. května. V květnu uvede divadlo naposledy v této sezoně hned čtyři divadelní tituly. Vizuálně obrazivý Chazarský slovník a neskutečně skutečného Dona Quijota, dobrodružného Čerwuiše a protiválečný manifest Mein Švejk legendárního tvůrce J. A. Pitínského. Prkna provázkovského dvora ožijí domovskými inscenacemi Setkání spiklenců, jež bylo „ušito na míru” právě venkovnímu prostoru a také inscenační stand up comedy Gadžové jdou do nebe. Poslední květnový týden patří festivalu Divadelní svět Brno, v rámci kterého uvede Provázek kromě řady divadelních představení také filmový dokument o Evě Tálské. Premiéra celovečerního dokumentu Smrti a sny Evy Tálské: portrét divadelní básnířky, který vznikl ve spolupráci s Českou televizí v režii Robina Kvapila, proběhne 23. května.

V průběhu dvou měsíců před letními prázdninami obohatí provázkovský dvůr řada zajímavých hostů. Zkraje června zavítá na Provázek Jaroslav Rudiš s Evou Turnovou, aby divákům nabídli komponovaný literárně hudební večer. V neděli 5. června pokřtí v divadle na Zelném trhu své knižní novinky Bílá voda a Mezisvěty spisovatelka Kateřina Tučková a výtvarník a skladatel  Jaromír 99.

14. června svou básnickou tvorbu představí oceňovaný představitel běloruského undergroundu Dmitrij Strocev. Divadlo Husa na provázku také naváže na úspěšnou spolupráci s festivalem Mezipatra a bude hostit tři akce projektu Queer kód, který poskytuje prostor pro společenské a kulturní aktivity pro lidi z LGBTQ+ komunity. Na Provázek se 24. června vrátí Buchty Zuzany Fuksové a Ivany Veselkové a jejich živé uvedení úspěšného podcastu radia Wave.

Bohatý program našeho jarního festivalu je nám i letos cestou, jak dát prostor nezávislým umělcům a umělkyním z různých oborů, kteří jsou na Provázek přirozeně navázání. A také chceme překvapit diváky tvůrčí všestranností provázkovského souboru. Znáte Terezu Volánkovou jako herečku a moderátorku? Poznejte ji také jako režisérku! V sobotu 7. května v 19.00 zalétne do Brna Hejno bez ptáků v podání divadla Zapětdvanáct. Je skvělé, že se tím protnou oba kontexty, v nichž Tereza dlouhodobě působí. Zamilovali jste se do postav, které ztvárňuje Dušan Hřebíček? Přijďte se radovat z jeho výstavy výtvarných objektů s názvem Dodekadej! Vernisáž proběhne po inscenaci Setkání spiklenců v sobotu 14. května od 21.00 ve sklepě a v katakombách. A v režii skladatele Ivana Achera nás čekají nádherné emocionální výbuchy existenciálních bouří Karla Hynka Máchy v podání mj. Terezy Marečkové a Dominika Telekyho: v nedělní premiéře Máje, 22. května od 19.00 na Velkém sále,” doplňuje k obsáhlému programu Knotková.

V červnu se Provázek rozloučí s dnes již legendárním kusem Amadeus, derniéra je stanovena na 18. června. Závěr dvojsezony oslaví divadlo v sobotu 25. června, v plánu jsou koncerty spřátelených kapel, design market a DJ set vyhlášeného dua TyjsiTy.

Celý program najdete na www.provazek.cz

Autor článku: Barbora Olšanová