04.11.2019 11:35

Provázkovská oslava 30 let svobody

Stejně jako celá Evropa, i brněnské Divadlo Husa na provázku si v těchto dnech připomíná třicáté výročí pádu tzv. Železné opony. Těžištěm oslav bude víkend od 15. do 17. listopadu, ve kterém se na Zelném trhu odehraje první debata z nového provázkovského cyklu Café Revoluce, koncert kapely Zrní, Noc divadel 2019 i tzv. horizontální oslava, kterou pořádá celé Centrum experimentálního divadla společně.

Oslavy začínají už v pátek 15. listopadu první debatou z nové série, která pod názvem Café Revoluce navazuje na tradici provázkovských diskusních večerů uváděných pod názvy Café Republika, Kabinet Havel, Kabinet Janáček nebo Husa klub. "Třicetileté výročí sametové revoluce je výzvou k úvahám nad dneškem," zdůvodňuje dramaturgyně cyklu Kateřina Menclerová. Káva, bábovka a stůl prostřený k rozhovoru. Jak před třiceti lety vypadal sen o československé demokracii a jaká je realita? V jakém světě žijeme a o jaké společnosti sníme? Jací chceme být za 30 let? První díl, který začíná 15. listopadu 2019 v 18.00 v provázek.sále nese název: Co (z)může občanská společnost? Listopad 1989 a 2019 nespojuje jen třicetileté výročí. Pojí je také fenomén občanských demonstrací -jeden z nejviditelnějších a nejhlasitějších projevů občanské společnosti. Už třicet let se učíme demokracii, jejíž nedílnou součástí je i aktivní občanská společnost. Jakých proměn za tu dobu doznala? Jaký byl její význam v listopadu 1989 a jaké úkoly má před sebou v listopadu 2019? Užívá všech nástrojů, které má v rukou? Co všechno vlastně (z)může a je něco, co už jí nepřísluší? Hosty tohoto prvního vydání budou: novinářka a někdejší disidentka Jana Soukupová, občanská aktivistka Hana Strašáková, veřejná ochránkyně práv a někdejší mluvčí Charty 77 Anna Šabatová a sociolog Ondřej Císař. Večer moderuje Jan Hanák.

O den později se Husa na provázku už tradičně zapojí do dalšího ročníku Noci divadel. Tato "noc otevřených divadel a výjimečných zážitků" je součástí evropského projektu European Theatre Night, který vždy třetí listopadovou sobotu prezentuje divadlo netradiční formou. I Provázek letos své diváky provede svým zákulisím. "Půjde o prohlídky těch nejskrytějších koutů a zákoutí, při kterých návštěvníci v doprovodu provázkovských herců projdou celou divadelní budovu od sklepa až po půdu," slibuje tisková mluvčí Alžběta Nagyová. "Jako bonus nabízíme pohled z nejkrásnější terasy v Brně! Zážitek je zaručený," dodává. Prohlídky budou vycházet ze vstupního foyeru od 16,00 vždy po 15 minutách. Poslední skupinka vyrazí v 18,00. Po posledních prohlídkách v provázek.sále zahraje kapela Zrní v rámci svého tour Havlovy děti Havlovi. "V osmdesátýmdevátým nám všem v kapele bylo mezi šesti, sedmi lety, tak jsme sami nebyli schopný pochopit, co se vlastně děje. Ale naši rodiče tu tehdejší změnu prožívali silně a svoji euforii na nás přenášeli," vysvětlují čtyři Honzové a jeden Ondřej ze Zrní. "Nevěděli jsme, co svoboda a nesvoboda znamenaj, ale radost jsme měli velkou. Václav Havel tu dobu pro nás ztělesňoval, a proto jsme ho měli rádi. Jako člověka statečnýho a přitom skromnýho, usměvavýho a zároveň bojovníka."

Sérií komorních koncertů pro Václava Havla chce kapela připomenout nejen osobnost prvního polistopadového prezidenta, ale celý ten zlomový rok i zásadní fakt, že žijeme ve svobodě a máme za to ho být vděční. Ocenit odhodlání a sílu lidí, kteří tehdy o svobodu bojovali, děkovat jim a hlasitě se za ně stavět. Koncert Havlovy děti Havlovi v provázek.sále začíná 16. listopadu  2019 v 19.30.

Stěžejním bodem provázkovských oslav bude horizontální oslava nazvana Třicet – společná celému Centru experimentálního divadla, tedy Divadlu Husa na provázku, HaDivadlu a Terénu. O detailech tohoto dne se dozvíte více z přiložené tiskové zprávy.

www.provazek.cz


TŘICET
HORIZONTÁLNÍ OSLAVA
30 let | 30 hostů | 30 rozhovorů

Centrum experimentálního divadla, Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a Terén při příležitosti 30. výročí sametové revoluce pořádají horizontální oslavu, která se uskuteční: 17. listopadu 2019 od 16,00 do 24,00 hodin.

DEBATY A MODERÁTOŘI
Osou dne bude symbolicky 30 rozhovorů se 30 osobnostmi. Debaty probíhají ve foyeru Divadla Husa na provázku a jejich moderátory jsou sociolog Petr Kubala, novináři Matěj Metelec, Tereza Strnadová, Soňa Baranová, Alica Sigmund Heráková a  performer Samčo, brat dážďoviek.

TÉMATA
Výročí sametové revoluce pokládáme v kontextu dnešní doby za mimořádně důležité. Nechceme ovšem pouze revokovat minulost a připomínat tehdejší události. Za mnohem zásadnější pokládáme mluvit o tématech, která považujeme za důležitá – nejen v souvislosti s vývojem posledních třiceti let, ale zejména dnes. Budeme vést rozhovory o klimatických změnách, o (ne)důstojných mzdách, o současné krizi dostupnosti bydlení, o filozofii veřejného prostoru, o třiceti letech zemědělství v ČR, o divokých devadesátých letech a jejich dědictví, o mužích a demokracii, o transformaci literatury či o feminismu a genderových otázkách. Věnovat se chceme i pamětníkům a osobnostem listopadového převratu či slovenskému kontextu.

HOSTÉ
Během neuvěřitelných osmi hodin rozhovorů v nepřetržitém sledu přivítáme celkem 30 zajímavých hostů – lidí, kteří mají k danému tématu co říci. Z osobností, které již přislíbily svou účast jmenujme například spisovatele a historika Luďka Navaru, politoložku Annu Pospěch Durnovou z Institut für Höhere Studien ve Vídni a FSV UK, slovenského spisovatele a šéfredaktora časopisu Kapitál Tomáše Hučka, Lucii Trlifajovou z centra SPOT a Platformy pro důstojnou mzdu, básníka a sociologa působícího na University of Edinburgh Dominika Želinského, politika a bývalého brněnského primátora Václava Mencla, slovenského hudebníka, skladatele, zakladatele divadla SkRAT a uměleckého ředitele kulurního centra A4 Ľubo Burgra, farářku Sandru Silnou či romského aktivistu a ředitele organizace Drom Miroslava Zimu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor článku: Alžběta Nagyová