16.04.2012 11:37

Průvody a happeningy se Česko chystá slavit svátek tance

Taneční průvody a happeningy, ale i lekce egyptského břišního tance nebo argentinského tanga budou součástí oslav Mezinárodního dne tance, který připadá na 29. dubna. Kromě Prahy se k oslavám letos přidá dalších 28 českých a moravských měst. ČTK o tom dnes informovala Eva Papánková z občanského sdružení Vize Tance, které oslavy zaštiťuje.    

Kromě tradičních pražských tanečních scén, jako je divadlo Ponec, Centrum TanceStudio Alta, se nově připojí například Cross club v Holešovicích, kde bude možné si vyzkoušet například swing. Program odstartuje 29. dubna ve 14:00 společným tanečním happeningem na piazzetě Národního divadla.    
"Těšit se můžete na nový flashmob pod vedením Dance2XS, tombolu, piknik s živou muzikou, dětské hrátky a další program," uvedla Papánková.    
I letos se organizátorům podařilo vytvořit podrobnou taneční mapu Prahy. Plánek je ke stažení na www.vizetance.cz  a na všech místech, kde se bude tančit.    

Do celorepublikových oslav se zapojí desítky organizací. Pražské Divadlo Archa spolu s s taneční skupinou VerTeDance chystá projekt Simulante bande. Jde o taneční inscenaci-dialog zdravého a fyzicky handicapovaného člověka. V rámci večera hereckých osobností ve Studiu Alta se zase představí známí herci jako Taťána Medvecká nebo Anna Polívková, kteří v krátkých skečích "odtančí" svůj pohled na tanec.    
V Brně chystají taneční improvizace v centru města skupiny současného tance Filigrán a Bardo. Taneční happeningy připravují i města Třinec, Valašské Meziříčí nebo Liberec.    

Mezinárodní den tance se slaví od roku 1982, každoročně jej doprovází i speciální poselství, jehož autory jsou hvězdy světové taneční scény. Autorem letošního provolání je významný současný belgický tanečník a choreograf Sidi Larbi Cherkaoui, jehož představení Sutra, na kterém spolupracoval s tibetskými mnichy, mohli diváci v Česku vidět během loňského ročníku festivalu Tanec Praha.

Autor článku: ČTK: vas, pba

Průvody a happeningy se Česko chystá slavit svátek tance