14.11.2007 00:00

Průzkumy fasády Národního divadla skončily, začíná se s opravami

Praha 14. listopadu (ČTK) - Demontáž zlaté korunky zábradlí na střeše historické budovy Národního divadla v Praze (ND), přípravné práce na záchranu sousoší trig, opravy střešní krytiny a oplechování vikýřů jsou první už probíhající fází rekonstrukce fasády "zlaté kapličky". "Vzhledem k počasí to bude letos zřejmě všechno, další etapa začne na jaře s novou stavební sezonou," řekl ČTK správní ředitel české první scény Tomáš Heinzel. Rekonstrukce si podle něj vyžádá 160 milionů korun.

O nutnosti opravit plášť historické budovy ND se hovoří už několik let. I chodci, kteří od Vltavy či Národní třídy letos pohlédli na historické trigy, prostým okem zjistili, že musely být kvůli stabilitě obepnuty textilními postroji zavěšenými na železné konstrukci. Koncem roku 2006 bylo rozhodnuto, že je opraví přímo na střeše. Jeden ze vzpínajících se ořů stojí jen na levé zadní noze, když druhá, demontovaná, odkryla původní vzpěru sousoší. Na pravé noze se totiž objevila prasklina a začala se lámat. V tomto případě může jít o výrobní vadu, která se objevila už při odlévání sousoší - zlom byl totiž zevnitř překryt bronzovou záplatou.

Fasáda "zlaté kapličky" je značně oprýskaná. Některé elementy jsou uvolněné a popraskané. Trhliny nejsou jen záležitostí omítky, jdou až na zdivo. Přitom od šestileté generální rekonstrukce uplynulo 23 let.

Narušený ozdobný sloup na nábřežní straně objektu, k němuž vedení scény při předvánočních vichřicích roku 2005 volalo hasiče, signalizoval nutnost neodkladné péče. Aby nebyl podceněn žádný z možných postupů oprav a přišlo se na případné komplikace, bylo rozhodnuto pracovat po etapách. Začne se na severní straně budovy proti kavárně Slavia a všech vodorovných konstrukcích, tedy vnějších balkonech a terasách. Půjde o všechny typy prací, které se pak uskuteční na dalších stranách objektu.

"Budova na nábřeží Vltavy, obklopená dopravou, je v netypicky extrémních podmínkách. Za bývalého režimu se pospíchalo a některé technologie třeba nebyly úplně dotažené. Vývoj pokročil, dnes umíme některé metody nahradit podstatně kvalitnějšími, s lepšími výsledky do budoucna," řekl už dříve Heinzel ČTK.

Náročným projektem oprav sochařské výzdoby Národního divadla se už od roku 2000 zabývá Nadace Občanského fóra. Podle restaurátora Michaela Blažka vnesly problémy do záchranných prací především zásahy z roku 1983, provedené narychlo, neodborně a s nevyzkoušenými technologiemi. Velké koncentrace impregnačních nátěrů hořický pískovec povrchově prakticky zničily.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK