27.10.2006 00:00

První České centrum v Asii

Zahajovací recepce se zúčastní velvyslanec České republiky v Japonsku Jaromír Novotný, statutární zástupce generálního ředitele Českého centra (ČC) Jaroslav Kantůrek, ředitel Českého centra Tokio Petr Holý a mnozí významní představitelé japonského kulturního a politického života, mj. známý módní návrhář Yoshiki Hishinuma a další. Jako čestný host bude přítomen režisér Jan Hřebejk. Slavnostní večer ozdobí svým vystoupením Jana Boušková, významná česká harfenistka.

V průběhu večera ředitel ČC Tokio zahájí výstavu nového cyklu „Alenka“ Jana Švankmajera. Expozice bude otevřena od 1. listopadu do 4. prosince 2006. Surrealista Jan Švankmajer vytvořil sérii více než dvaceti koláží inspirovaných Alenkou v říši divů a Alenkou v říši za zrcadlem z pera Luise Carolla pro tokijské nakladatelství. Koláže budou použity jako ilustrace k novým japonským překladům zmíněných knih.

Dalším důležitým momentem slavnostního zahájení bude odhalení skleněné instalace Bořka Šípka, kterou ČC Tokio do dubna roku 2007 bezplatně zapůjčil japonský manažer Bořka Šípka, p. Hasegawa. Skleněná hostina, složená z objektů v podobě masa, salámů, zeleniny, ryb a různých kuchyňských potřeb bude umístěna v japonské zahradě velvyslanectví ČR v Tokiu.

Prvním velkým projektem ČC Tokio bude Filmový festival českých filmů v Jokohamě ve dnech 30. 10. - 2. 11. 2006. Festival pořádá ČC Tokio ve spolupráci s Výborem pro Festival českých filmů 2006 v Jokohamě, velvyslanectvím ČR v Japonsku a japonským Ministerstvem kultury. Festivalu předchází sympozium, které se koná ve spolupráci se známým Divadelním muzeem Univerzity Waseda v Tokiu. Sympozia věnovaného českému filmu se osobně zúčastní Jan Hřebejk, J.E. velvyslanec ČR v Japonsku Jaromír Novotný, ředitel Divadelního muzea Univerzity Waseda Mikio Takemoto, filmový režisér Takajuki Nakamura (Yokohama Mary) a konečně bývalý režisér televize NHK Šóičiró Sasaki. Japonští diváci budou mít možnost vidět filmy Jana Hřebejka (Šakalí léta, Musíme si pomáhat, Pelíšky a Horem pádem), všechny s japonskými titulky. Na prosinec 2006 chystá ČC Tokio výstavu fotografií Daniela Šperla a v lednu komiks Františka Skály.

Kontakt: Česká centra - Tiskové oddělení, email: komunikace@czech.czwww.czechcentres.cz, České centrum Tokio, www.czechcentres.cz/tokyo 

Zdroj: komunikace@czech.cz

Autor článku: Informace z divadel