21.09.2020 09:41

První inscenace Minoru bude Havelkovo Ztroskotání vzducholodi Italia

Divadlo Minor uvede ve čtvrtek 24. září 2020 od 18:00 premiéru inscenace Ztroskotání vzducholodi Italia (řízené generálem Nobilem při návratu ze severního pólu do základního tábora v Kings Bay 25. května 1928) režiséra Jiřího Havelky. Dobrodružně laděná inscenace bude zkoumat proces přežití v extrémních podmínkách, kdy skupina mužů uvízla v Arktidě na ledové kře při nezdařeném návratu ze severního pólu. O hudbu se postará písničkář, rapper a hudebník Martin Tvrdý, který s kapelou Ememvoodoopöka získal cenu Anděl a za sólovou desku cenu hudební kritiky Apollo.

Příběh je inspirován expedicí italského generála, vzduchoplavce a objevitele Umberta Nobileho, který v roce 1928 vyplul se svou vzducholodí Italia na severní pól. Výprava bohužel skončila katastrofou, kdy při návratu ze severního pólu vzducholoď v bouři ztroskotala na ledové kře nedaleko Severovýchodní země, ostrova v Severním ledovém oceánu. Zajímavostí je, že jedním z trosečníků byl český radiolog a spisovatel František Běhounek, díky čemuž byla v tehdejším Československu tato událost velmi sledována.

“Hledali jsme námět, který by umožnil zkoumat chování lidí v situaci ohrožení života. Ztroskotání vzducholodi Italia splnilo zadání: silný příběh v působivých kulisách polárního světa. Právě v případě různých nehod či přírodních katastrof jsou lidé často nuceni dělat rozhodnutí, která rozhodují o jejich přežití. Zároveň se musí vyrovnat s únavou, bolestí, extrémním nepohodlím, nejistotou, materiální a lidskou ztrátou atd. To vše vytváří ohromný tlak na osobnost každého jedince,” říká dramaturgyně Petra Zichová.

Inscenace je určená dětem od 9 let, ovšem lze předpokládat, že zaujme také dospělé publikum. Pozornost je zaměřena především na pobyt na kře s nedostatečným vybavením a s několika raněnými. Autory scénografie jsou čerství absolventi KALD DAMU Zuzana Sceranková a Mikoláš Zika. V inscenaci se představí minorští herci Bořek Joura, Jiří Kniha, Andrej Polák, Mikuláš Čížek, Gustav Hašek, Pavol Smolárik a Róbert Nižník.

Jiří Havelka (1980) patří k nejzajímavějším a nejvšestrannějším osobnostem současného českého divadla - režisér, dramatik, herec, moderátor a po několik let vedoucí katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU, kde sám vystudoval režii. Již během studií začal spolupracovat s pražským Studiem Ypsilon, kde vytvořil řadu autorských inscenací nominovaných na Cenu divadelních novin. Ocenění se dočkalo také mnoho dalších inscenací, které režíroval v divadlech po celé České republice (Dejvické divadlo, Národní divadlo, HaDivadlo, Divadlo Petra Bezruče, Divadlo Na zábradlí, Divadlo Archa ad.). Sám pak v roce 2008 obdržel Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Českým divákům je znám také z televizních obrazovek, coby herec účinkoval např. v seriálu Jana Hřebejka Až po uši a nominaci na Českého lva mu vynesl scénář a režie filmu Vlastníci. V Minoru režíruje poprvé, nicméně v předchozích letech zde několikrát hostovaly jeho inscenace, např. Poslední trik Georgese Mélièse Divadla Drak či oceňovaná hudební inscenace Slovenského komorného divadla Martin Zem pamätá o slovenském zpěváku Karolu Duchoňovi.

https://www.minor.cz/

Autor článku: Josef Horák

První inscenace Minoru bude Havelkovo Ztroskotání vzducholodi Italia

Inscenace

17.01.2022

Představení Paměť jsme my 2022 připomene události heydrichiády

Divadelní představení Paměť jsme my, které má premiéru na Mezinárodní den památky holokaustu (27. ledna 2022), oživí letos příběhy heydrichiády. Skupina jedenácti mladých herců z projektu Divadla Paměti národa připomene přímo v prostorách chrámu sv. Cyrila a Metoděje statečnost lidí, kteří tu poskytli zázemí parašutistům a příběhy těch, které události po atentátu na říšského protektora osudově poznamenaly.

17.01.2022

Ve Slováckém divadle má premiéru unikátní nastudování světoznámého dramatu Tři sestry

První premiérou letošního roku ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti bude v pátek 21. ledna 2022 světoznámé drama Tři sestry jednoho z nejhranějších dramatiků všech dob, Antona Pavloviče Čechova. Režisér Michal Zetel do titulních rolí obsadil Jitku Hlaváčovou, Pavlínu Hejcmanovou a Mímu Krajčovou. Narozdíl od práce, na kterou byli zvyklí, však herci nedostali do ruky text. Znají pouze situace, témata a vztahy mezi postavami a vše ostatní už závisí na improvizaci, odvaze a jedinečnosti okamžiku.

16.01.2022

Slezské divadlo v Opavě nastudovalo Cyrana z Bergeracu, premiéru odkládá

Slezské divadlo v Opavě nastudovalo inscenaci Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu. Premiéru chystalo na 16. ledna, onemocněl ale hlavní představitel, tak se neuskuteční. Náhradní termín prvního uvedení zatím nebyl stanoven.