21.09.2020 09:41

První inscenace Minoru bude Havelkovo Ztroskotání vzducholodi Italia

Divadlo Minor uvede ve čtvrtek 24. září 2020 od 18:00 premiéru inscenace Ztroskotání vzducholodi Italia (řízené generálem Nobilem při návratu ze severního pólu do základního tábora v Kings Bay 25. května 1928) režiséra Jiřího Havelky. Dobrodružně laděná inscenace bude zkoumat proces přežití v extrémních podmínkách, kdy skupina mužů uvízla v Arktidě na ledové kře při nezdařeném návratu ze severního pólu. O hudbu se postará písničkář, rapper a hudebník Martin Tvrdý, který s kapelou Ememvoodoopöka získal cenu Anděl a za sólovou desku cenu hudební kritiky Apollo.

Příběh je inspirován expedicí italského generála, vzduchoplavce a objevitele Umberta Nobileho, který v roce 1928 vyplul se svou vzducholodí Italia na severní pól. Výprava bohužel skončila katastrofou, kdy při návratu ze severního pólu vzducholoď v bouři ztroskotala na ledové kře nedaleko Severovýchodní země, ostrova v Severním ledovém oceánu. Zajímavostí je, že jedním z trosečníků byl český radiolog a spisovatel František Běhounek, díky čemuž byla v tehdejším Československu tato událost velmi sledována.

“Hledali jsme námět, který by umožnil zkoumat chování lidí v situaci ohrožení života. Ztroskotání vzducholodi Italia splnilo zadání: silný příběh v působivých kulisách polárního světa. Právě v případě různých nehod či přírodních katastrof jsou lidé často nuceni dělat rozhodnutí, která rozhodují o jejich přežití. Zároveň se musí vyrovnat s únavou, bolestí, extrémním nepohodlím, nejistotou, materiální a lidskou ztrátou atd. To vše vytváří ohromný tlak na osobnost každého jedince,” říká dramaturgyně Petra Zichová.

Inscenace je určená dětem od 9 let, ovšem lze předpokládat, že zaujme také dospělé publikum. Pozornost je zaměřena především na pobyt na kře s nedostatečným vybavením a s několika raněnými. Autory scénografie jsou čerství absolventi KALD DAMU Zuzana Sceranková a Mikoláš Zika. V inscenaci se představí minorští herci Bořek Joura, Jiří Kniha, Andrej Polák, Mikuláš Čížek, Gustav Hašek, Pavol Smolárik a Róbert Nižník.

Jiří Havelka (1980) patří k nejzajímavějším a nejvšestrannějším osobnostem současného českého divadla - režisér, dramatik, herec, moderátor a po několik let vedoucí katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU, kde sám vystudoval režii. Již během studií začal spolupracovat s pražským Studiem Ypsilon, kde vytvořil řadu autorských inscenací nominovaných na Cenu divadelních novin. Ocenění se dočkalo také mnoho dalších inscenací, které režíroval v divadlech po celé České republice (Dejvické divadlo, Národní divadlo, HaDivadlo, Divadlo Petra Bezruče, Divadlo Na zábradlí, Divadlo Archa ad.). Sám pak v roce 2008 obdržel Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Českým divákům je znám také z televizních obrazovek, coby herec účinkoval např. v seriálu Jana Hřebejka Až po uši a nominaci na Českého lva mu vynesl scénář a režie filmu Vlastníci. V Minoru režíruje poprvé, nicméně v předchozích letech zde několikrát hostovaly jeho inscenace, např. Poslední trik Georgese Mélièse Divadla Drak či oceňovaná hudební inscenace Slovenského komorného divadla Martin Zem pamätá o slovenském zpěváku Karolu Duchoňovi.

https://www.minor.cz/

Autor článku: Josef Horák