15.02.2022 09:00

První letošní premiérou kladenského Divadla Lampion bude Malý strom

První letošní premiérou kladenského Divadla Lampion bude Malý strom. Hra je inspirována knihou Škola Malého stromu amerického spisovatele a tvůrce proslovů Forresta Cartera. Představuje příběh chlapce, kterého babička a děda vychovávají v horách indiánským způsobem.
Inscenaci diváci poprvé uvidí v sobotu, informovala dnes v tiskové zprávě Klára Danzerová z Divadla Lampion.

Představení o čerokíjském pohledu na svět a jeho obyvatele je určené divákům od šesti let. "Režie se ujal Jakub Šmíd a dramaturgie Matouš Danzer, společně jsou také autory scénáře. O scénu a kostýmy se postaral Petr Vítek," uvedla Danzerová. Dodala, že během představení zazní i několik písní, ke kterým složil hudbu David Hlaváč a textově na nich spolupracoval Radek Malý. Na scéně se divákům představí herci Kristýna Dámová, Marie Jansová, František Čachotský, Jan Pichler a Jiří Šponar.

Carter (1925 - 1979), vlastním jménem Asa Earl Wallace, bývá označován za kontroverzního autora. Vydával se například za sirotka, který byl svěřen do péče svých prarodičů Čerokíjů, avšak ve skutečnosti jej vychovávali jeho biologičtí rodiče. Kniha Škola Malého stromu se stala světovým bestsellerem. Autor o ní tvrdil, že jde o jeho zážitky.

Autor článku: ČTK: sbe, hj

První letošní premiérou kladenského Divadla Lampion bude Malý strom

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.