29.12.2022 10:00

První premiérou Národního divadla moravskoslezského v roce 2023 bude pohádka O líné babičce

Činohra Národního divadla moravskoslezského uvede první premiéru roku 2023. Pohádku O LÍNÉ BABIČCE, která je určena pro děti ve věku od 6 do 106 let.
 
Dobrodružná, hravá a humoristická inscenace vznikne v koprodukci činohry NDM s Ateliérem pro divadelní vzdělávání při NDM. Součástí programu budou také tvůrčí dílny s dětmi po skončení představení. Režie se ujme Tomáš Jirman a Daniela Jirmanová je autorkou divadelní adaptace textu podle stejnojmenné knihy pro děti Aleny Kastnerové. Pro velký čtenářský úspěch už se dočkala dvou divadelních uvedení v Praze i v Brně a nyní míří i k nám na ostravská divadelní prkna.

Titulní roli babičky, která si chce plnit přání, ztvární Anna Cónová, donedávna členka hereckého souboru, nyní čerstvá důchodkyně a babička. Má tedy k roli blízký vztah. Nutno podotknout, že postava babičky je cíleně líná v tom smyslu, že celý život hodně pracovala, tak si chce v důchodu konečně užívat života plnými doušky, dlouho spát a válet se v posteli s knížkou, voňavou kávou a velkou svačinou. Není však vůbec líná plnit si své celoživotní sny, které jsou ztřeštěné a nadmíru dobrodružné. A tak se s babičkou projedeme nejrychlejším autem světa, proletíme balonem, zavede nás do Himalájí, nebo k moři. Její kamarádku bude hrát Marie Logojdová.
(Pavel Gejguš, dramaturg činohry NDM)

Premiéra titulu pro děti a jejich (pra)rodiče se uskuteční 22. ledna 2023 v 17 hodin v Divadle „12“. Zveme Vás i na předpremiérou besedu s tvůrčím týmem inscenace a autorkou předlohy Alenou Kastnerovou, která  se uskuteční 20. ledna 2023 v 17 hodin v Knihcentru na Smetanově náměstí v Ostravě. Registrace ZDE.

https://www.ndm.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.ndm.cz/

První premiérou Národního divadla moravskoslezského v roce 2023 bude pohádka O líné babičce

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.