30.09.2021 10:34

První premiérou tvůrčí skupiny Vejminek bude romantická komedie Čarodky

Část zakladatelů a stálých tvůrců brněnského divadla BuranTeatr zakládá vlastní tvůrčí skupinu Vejminek. Jejich první premiérou je romantická komedie odehrávající se v Brně nazvaná Čarodky, která má po několika open-air předpremiérách svou slavnostní premiéru 20. října v BuranTeatru.

Po odchodu Mikoláše Tyce a nástupu Juraje Augustína do funkce uměleckého šéfa BuranTeatru se poetika divadla značně proměnila, předchozí skupina tvůrců však v divadle nadále zůstala. Aby měl divák jasněji v tom, jaké divadlo pod jakou značkou očekávat, společně jsme se rozhodli, že se od sebe organizačně poněkud oddělíme. A jelikož už nejsme úplně „mladí začínající“, zvolili jsme pro naši tvůrčí skupinu sebeironický název Vejminek. Vztahy ovšem zůstávají dobré a BuranTeatr naším partnerem a koproducentem, přibližuje vznik nového subjektu letitý dramaturg BuranTeatru Jan Šotkovský.

Právě ten je autorem předlohy první inscenace Vejminku, romantické komedie s písněmi Čarodky. Hlavním důvodem vzniku Čarodek byli představitelé hlavních rolí, Kateřina Veselá a Miroslav Ondra. Když končil život „buranské“ inscenace Domeček, ve které hráli hlavní role, říkal jsem si, že jsou na jevišti zajímavá dvojka, kterou bych v nějaké hře rád zase viděl pohromadě. Nakonec se jako nejjednodušší ukázalo napsat si tu hru sám. A zasadit jí do reálií města, které znám nejlépe, do ulic, po kterých každý den chodím, dodává Jan Šotkovský.

Kateřina Veselá se v Čarodkách objeví jako mírně zakomplexovaná právnička Kateřina Ondrová a Miroslav Ondra jako bohémsky rozevlátý muzikant Miroslav Veselý. V průběhu jediného víkendu se stihnou seznámit, sblížit a projít několika vztahovými peripetiemi, a přitom proputovat rozličné brněnské kouty.  Především se pak srovnat se zátěží, kterou si každý z nich nese do dalších vztahů z vztahů předchozích: ať už jde o vztahy s partnery nebo s rodiči.

Podtitul hry zní „Žena bez espritu a muž s fluidem hledají společnou chemii“ – a opravdu stručně shrnuje její děj. Zároveň si Čarodky pohrávají s obecně vnímanou magií dvou hned po sobě následujících dní – pálení čarodějnic posledního dubna a svátku lásky prvního máje, komentuje představitel hlavní role Miroslav Ondra.

Zhruba tři desítky postav, které Miroslav a Kateřina během své víkendové pouti potkají, hrají pak pouze dva herci – Barbora Goldmannová a Petr Tlustý. Čtveřice herců se pak zároveň hudebně doprovází v písních, které celý příběh doplňují a jejichž autory jsou Jan Duchek (texty) a Miroslav Ondra (hudba). Režisérem Čarodek a autorem scény je Mikoláš Tyc, kostýmy navrhla Lenka Jungwirt, dramaturgyní inscenace je Jitka Šotkovská. Slavnostní premiéra se odehraje 20. října 2021 v BuranTeatru.

Neváhejte se na nás obrátit s žádostí o další informace.

https://www.facebook.com/VejminekBuranTeatr

Autor článku: Miroslav Ondra