10.01.2020 10:32

První premiérou v roce 2020 bude v Národním divadle moravskoslezském krimikomedie Osm žen

Detektivní žánr se na našich jevištích neobjevuje často. Činoherní novinka NDM je ale navíc opepřena prvky hororu i komedie. Slavná krimikomedie Osm žen francouzského mistra důmyslných zápletek a překvapivých finále Roberta Thomase bude mít v Divadle Antonína Dvořáka premiéru ve čtvrtek 16. ledna. Režie se ujal Ivan Krejčí a na jevišti se představí kompletní ženská obsada  činoherní šatny NDM a jedna hostující herečka:  Kateřina Breiská, Sára Erlebachová, Aneta Klimešová, Marie Logojdová, Renáta Klemesová, Anna Cónová, Michaela Rykrová (jako host) a Lada Bělašková.

Rádoby poklidné rodinné předvánoční dopoledne ve venkovském sídle naruší výkřik komorné: najde pána domu v jeho ložnici v tratolišti krve a s dýkou v zádech. V domě se schází OSM ŽEN, z nichž každá má k muži jiný vztah: je tu snobská manželka, dvě dcery, z nichž ta mladší miluje detektivky, na první pohled nemohoucí tchyně, zakomplexovaná a otravná švagrová, navenek starostlivá hospodyně, atraktivní komorná a později se objevuje i jeho tajemná sestra. Dům je odříznut od světa nejen sněhovou kalamitou, ale kdosi přerušil i telefonní spojení, odrovnal hlídací psy a postaral se o to, aby vůz manželky nebyl pojízdný. Nelze se tedy dovolat pomoci a všechny ženy se tedy chopí vyšetřování. Jak vychází postupně najevo, měly všechny vražedný motiv, měly příležitost. Jsou tedy podezřelé.

Důkladně se tu propere rodinné špinavé prádlo! „Vztahy mezi ženami se ukazují v pravém světle, jež odhaluje sílu a všechny odstíny umění ženské přetvářky i rafinovanosti. Komika i dramatično vznikají ve střetu osmi precizně vystižených charakterů ženských hrdinek, z nichž každá za nastalých pohnutých a vypjatých okolností musí vyjevit své nepříjemné tajemství,“ přibližuje dramaturg Adam Gold. Jaké bylo manželství pána domu a jeho mondénní měšťácké ženy Gábi? Co je zač nová půvabná komorná Luiza? Jaká tajemství skrývají obě dcery? Co je zač navenek spořádaná a pečující hospodyně? Proč se zrovna nyní zjevuje sestra pána domu, kterou nikdo nezná? Opravdu nikdo? Která z žen zabila pána domu?

Hru uvádíme s podtitulem: ,,Jedna z nás lže a ta je vražedkyní!“

V nastudování činohry Národního divadla moravskoslezského se mohou diváci těšit na svižné pojetí režiséra Ivana Krejčího i hororovou stylizaci à la Addams Family podtrženou kostýmy Marty Roszkopfové. Scénu vytvořil Milan David. Hudba Ondřej Švandrlík. Dramaturgie Adam Gold. Překlad Milena a Josef Tomáškovi.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová