29.07.2014 13:20

První ročník divadelního festivalu MENTEATRÁL prezentuje tvorbu profesionálů s lidmi s mentálním postižením v obci Neratov

Již po čtvrté se vrací do Neratova za lidmi z místního chráněného bydlení mladí umělci ze skupiny Jiné jeviště o. s. Jejich umělecký projekt „Divadlo má (s)mysl“ se letos rozšířil o unikátní první ročník festivalu Menteatrál a také ekologikou stavbu slaměného divadla.

Studenti pražských uměleckých škol přijeli do obce Neratov, aby zde 14 dní intenzivně pracovali s lehce mentálně postiženými klienty chráněného bydlení. V pátek 1.8. 2014 uvedou premiéru nového divadelního představení jako součást zahájení 1.ročníku festivalu MENTEATRÁL.

Novinkou letošního ročníku je totiž  rozšíření spolupráce s divadly, které pracují s mentálně postiženými lidmi – formou dvoudenního festivalu, kde se představí profesionální soubory z Prahy, Kladna a Banské Bystrice.

Pro zajištění profesionálního zázemí se organizátoři rozhodli ve spolupráci se studentem architektury pražské ČVUT postavit experiMentální stavbu – slaměné divadlo přímo uprostřed obce Neratov. Dočasná stavba vytvořená ze slamněných balíků funguje na jednoduchém stavebním principu suchého stavění. Výsledný interiér o rozměrech  8x20metrů pojme sezení pro cca 80 diváků na menších balících slámy.

V rámci doprovodného programu vystoupí v sobotu 2.8. od 20:30  v neratovském kostele zpěvačka Lenka Dusilová se svým sólovým projektem.

Iniciátor projektu, Jan Čtvrtník, absolvent herectví na pražské Divadelní fakultě, doplňuje: „Vytvořili jsme tým, soubor, který spojuje profesionální umělce a lidi s lehkým mentálním postižením. Nejde už ani tolik o terapii nebo o experiment, ale o spojení lidí, kteří mají potřebu společně se potkávat a tvořit...“

Poznáte zde divadlo, které si na nic nehraje a přesto rezonuje. Festival Menteatrál je o setkání lidí, pro které je cesta více než cíl. Je to o společné cestě, kde každý vítězí sám za sebe.

www.menteatral.cz


Autor článku: Lucie Špačková

První ročník divadelního festivalu MENTEATRÁL prezentuje tvorbu profesionálů s lidmi s mentálním postižením v obci Neratov