28.06.2018 09:40

Půlkulatý ProART Festival se ponořuje do umění a hledá svobodu

Již patnáctý ročník tohoto tradičního multižánrového festivalu se uskuteční letos poprvé ve čtyřech městech – po Brně (16. – 23. 7.), Valticích (23. – 28. 7.) a Liberci (14. – 17. 6.) se rozrůstá i do Plzně (12. – 15. 7).

Nabídka artových workshopů neboli dílen je více než bohatá. Rekordních čtyřiatřicet lektorů bude předávat své znalosti a zkušenosti v žánrech současného tance, divadla, zpěvu, hudby, literatury a fotografie. Každoročně se na festival vrací osvědčené tváře z uplynulých ročníků, doplněné o řadu nových, neotřelých, ne méně zkušených.

Festival letos klade kromě tanečních dílen důraz především na ty hudebně-pěvecké a literární. Mezi lektory najdete jména jako Lenka Dusilová, Zdeněk Bína, Eva Vrbková, Radka Fišarová, Zdeněk Král, Ida Kelarová či literáty jako Josef Formánek, Michal Viewegh, Jiří Hájíček, Alena Mornštajnová a Tereza Boučková. Z šestnácti tanečních lektorů se na festival po letech vracejí Martin Vraný a Eva Klimáčková, mezi nováčky zaujme syrský lektor Sakher Almonem či domácí Miřenka Čechová. Divadelní dílny budou v rukou herců i režisérů – Kristýny Frejové, Martiny Krátké, Štěpána Pácla a Veroniky Žilkové.

Všechny umělecké dílny jsou určeny pro odborníky, profesionály, studenty škol i laiky, seniory, romskou menšinu a postižené. Mají odlišnou dobu trvání – od intenzivních jednodenních až po prázdninově týdenní a zážitkové. Smyslem je učit se a své zkušenosti sdílet. Většina workshopů je zakončena neformální veřejnou prezentací. Ve Valticích vzniká dokonce celovečerní představení.
Obsáhlý večerní program festivalu zahrnující koncerty, mezinárodní představení a studentské prezentace bude zveřejněn v průběhu května.

V Liberci je festival realizován opět ve spolupráci s Oblastní galerií v Lázních, v Plzni s Moving Station, v Brně s Moravskou galerií a ve Valticích s Národním centrem divadla a tance.
Festival účastníky letos láká svým mottem: Ponoř se do umění a doslovným podvodním vizuálem Marka Procházky. Festivalovým tématem a vzájemně inspirujícím motivem je však myšlenka svobody v umění: Svobodě umění_Umění svobodu…!

Ředitel festivalu Martin Dvořák o letošním ročníku: „Když jsme před patnácti lety festival zakládali, nenapadlo mě, že vydrží tak dlouho a že bude realizován dokonce na více místech. Pro mě je to už kus historie a spousta zrealizovaných snů, lidských emocí, energií, síť přátelství a pěkná dávka vzájemné inspirace. Proto se k němu každým rokem vracím a už patnáct let odkládám dovolenou až na srpen. Věřím, že i letos se vyplatí přijet a tu atmosféru zažít. Umění se musí zažít právě na ProARTu.“

https://www.proart-festival.cz/

Autor článku: ProART, foto převzato z: https://www.proart-festival.cz/cz/