20.05.2006 00:00

Putovní výstava věnovaná Samuelu Beckettovi dorazí do Olomouce

Olomouc 20. května (ČTK) - Do Olomouce dorazí výstava věnovaná významnému irskému dramatikovi a prozaikovi Samuelu Beckettovi, který by se letos v dubnu dožil sta let. Od čtvrtku si ji budou moci lidé prohlédnout v prostorách Univerzity Palackého. Výstavu pořádá irské velvyslanectví ve spolupráci s vysokou školou. Expozice putuje celou Evropou.

"Zájemci si budou moci prohlédnout 18 panelů, na nichž najdou informace i fotografie ze života nositele Nobelovy ceny za literaturu. Je určena především lidem, kteří se zajímají o literaturu a divadlo," řekl ČTK Martin Štěrba z Knihovny UP - Britského centra. Podle něj by výstava měla přilákat zejména studenty univerzity, ale i středních škol. Do Olomouce dorazí z Budapešti, potom bude instalována ve Zlíně.

Samuel Beckett svou hrou čekání na Godota způsobil převrat na poli moderního divadla. Románovou trilogií Molloy, Malone umírá a Nepojmenovatelný položil základy postmoderní prózy. Autor se angažoval ve veřejném dění, za druhé světové války byl aktivním účastníkem francouzského protifašistického odboje a během studené války podporoval disidenty ve východní Evropě. V roce 1982 napsal pro tehdy uvězněného Václava Havla hru Katastrofa. Havel mu naopak věnoval svou hru Chyba.

Výstava bude v Olomouci přístupná do 3. června.

Martina Šaradínová jpt

Autor článku: ČTK