17.05.2002 00:00

Radnice slíbila audit divadla; teď ale neví, zda ho nechá udělat

KARLOVY VARY 15. května (ČTK) - Karlovarská radnice neví, zda nechá provést forenzní audit v městském divadle, ačkoli opakovaně slibovala, že ho nechá co nejrychlejší vypracovat. Kontrola účetnictví měla být podle radních základním předpokladem k rozpletení kauzy nákupu předraženého zařízení divadla v rámci jeho rekonstrukce.

Primátor Karlových Varů Zdeněk Roubínek dnes novinářům řekl, že město ve výběrovém řízení vybralo auditorskou firmu, ale o provedením kontroly ji zatím nepověřilo. Radním se totiž zdá požadavek 550.000 korun příliš drahý a chtějí nechat rozhodnutí na zastupitelích. Ti budou o uvolnění částky jednat za týden.

Roubínek podotkl, že veškeré roční zprávy auditora byly bez výhrad. Pokud by je ale forenzní audit zpochybnil, mohla by mít radnice problém na finančním úřadě, kterému město předložilo ke kontrole účetnictví běžné auditorské zprávy.

Radnice pořídila do divadla při jeho rekonstrukci v letech 1997 až 1999 například kávovar za více než 90.000 korun, ředitelské křeslo za 375.000 korun, 26 telefonů celkem za téměř 622.000 korun a 27 záchodových štětek za 116.000 korun. Vybavení daňové poplatníky přišlo na 28 miliónů korun, zatímco dodavatel inventáře získal zakázku díky nabídce osm miliónů korun.

"Nabídková cena byla dodržena. Zbytek byly takzvané technické provozní soubory, to není inventář divadla," řekl dnes novinářům vedoucí odboru kultury Jiří Jeřábek.

Šéf opozičního karlovarského klubu zastupitelů ODS Josef Bauer pokládá audit za zbytečný. "Jsou to vyhozené peníze. Případem se již na podnět ODS zabývá policie," uvedl.

Miroslav Molčík mal

Autor článku: Divadelní revue