17.02.2009 00:00

Rádobydivadlo Klapý hraje 1. března v Činoherním klubu

Činoherní klub uvádí: RÁDOBYDIVADLO KLAPÝ

Nikolaj Koljada: SLEPICE

Stojící voda začíná smrdět a není nic horšího, než zvyknout si na to dobrý v našem životě a otupěle to považovat za samozřejmost.

neděle 1. března 2009 v 19.30 hodin

Režie: LADISLAV VALEŠ

Scéna, zvuk, světla PAVEL HURYCH / Výběr hudba: VERONIKA VALEŠOVÁ

Hrají: VERONIKA VALEŠOVÁ, JAROSLAVA MAŤÁKOVÁ, PETRA ZÁMEČNÍKOVÁ, PAVEL MACÁK, PETR BERNARD, JAROMÍR HOLFAEUR, ROBERT DEME, LIBĚNA ŠTĚPÁNOVÁ, JAN KAŠKA.

NIKOLAJ KOLJADA (*1957) dokázal během dvaceti let napsat kolem devadesáti her. Někteří jej nazývají grafomanem, jiní zručným řemeslníkem, někteří dokonce novodobým Čechovem. Jisté je, že jeho hry se uvádějí s úspěchem po celém světě a se svými žáky (Vasilij Sigarev, Ivan Vyrypajev a další) vytvořil nepřehlédnutelnou vlnu současné ruské dramatiky.

SLEPICE je fraškou (i zrcadlem) o zoufalých poměrech v oblastním divadle Anebo: „Pokud probudíte mladou herečku v pět ráno z jejího snu, probudí ona vás z iluzí o vašem životě a dozvíte se podstatně více, než jste chtěli ...“

RÁDOBYDIVADLO KLAPÝ bylo založeno na podzim roku 1986. Jeho zakladatelé byli Ladislav Valeš, současný umělecký vedoucí a režisér souboru, a ing. Vladislav Kaspar. Důvodem založení souboru bylo velké názorové nedorozumění a posléze i vyloučení Ladislava Valeše z divadelního souboru Scéna v Libochovicích. První premiéra se odehrála 12. ledna 1987 v sále kulturního střediska Lovoš v Lovosicích. Byla strašná zima, něco kolem -18 stupňů a divákům šla pára od úst. Ale vydrželi do konce a to bylo dobré znamení, protože pokud by tenkrát odešli, Rádobydivadlo by se zcela jistě rozpadlo. Při vzniku byli tři herci a jeden režisér, dnes soubor čítá přes třicet členů. Všichni přicházeli s touhou hrát divadlo, které by oslovovalo a částečně i provokovalo. Daří se jim to dodnes.

Divadlo Rádobydivadlo Klapý oslavilo v roce 2007 dvacet let své existence. Za tu dobu se stalo špičkovým amatérským souborem, který již mockrát reprezentoval Českou republiku na mezinárodních divadelních festivalech. V Činoherním klubu se představil inscenací Ladislava Valeše: Taková podivná kombinace citů v roce 2005.

Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2009 se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. / Vstupenky za 90,- Kč lze zakoupit n pokladně divadla Ve smečkách 26, Praha 1 nebo na www.cinoherniklub.cz .

Těšíme se na shledanou.

Zdroj: radvan.pacl@cinoherniklub.cz

Autor článku: Informace z divadel