24.02.2009 00:00

Radokova cena pro Divadlo roku zůstane v hlavním městě

Praha 24. února (ČTK) - Na prestižní Cenu Alfréda Radoka byla letos nominována inscenace bratří Formanů Obludárium z Divadla bratří Formanů, hra exprezidenta Václava Havla Odcházení z Divadla Archa a opera Zítra se bude... Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila. Cena pro Divadlo roku tak zůstane stejně jako loni v hlavním městě. Šanci ji mají získat Činoherní klub, Divadlo bratří Formanů nebo Divadlo v Dlouhé. Nominované na tiskové konferenci v Praze odtajnil Nadační fond Cen Alfréda Radoka. 

Současně zveřejnil podrobnosti týkající se soutěže o nejlepší původní divadelní hru. Ceny budou předány 14. března v pražském Divadle Kolowrat. Inscenace a herce nominovalo v anketě časopisu Svět a divadlo 66 kritiků. 

"Myslím si, i když se neopovažuji být kritikem, že tři nominované inscenace, že jsou trošku nad těmi ostatními," řekl novinářům spisovatel, scénárista a zástupce nadačního fondu Radokových cen Jiří Stránský. 

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon může získat komorní pěvkyně Soňa Červená za roli v opeře Zítra se bude..., kterou nastudovalo Národní divadlo v Praze. Nominována byla i Dagmar Havlová za roli Raněvské ve Višňovém sadu v Divadle na Vinohradech a Zuzana Stivínová za roli Ireny v Odcházení v nastudování Divadla Archa. 

V herecké mužské kategorii mají šanci cenu obdržet Jaromír Dulava za roli Předsedy ve hře Ptákovina v nastudování Činoherního klubu, Jan Mazák za roli Jakuba Demla v Zapomenutém světle brněnského Divadla U stolu, kontratenorista Jan Mikušek za účinkování v opeře Zítra se bude... a Jan Tříska za roli Riegera ve hře Odcházení. 

Českou hrou roku se může stát České nebe Divadla Járy Cimrmana, Havlovo Odcházení nebo Zítra se bude... Březiny a Nekvasila. 

Do 17. ročníku dramatické soutěže se přihlásilo 43 autorů s 48 texty, pět z nich přišlo ze Slovenska, přičemž letos nepochází žádný text z dílny autorské dvojice. Porota rozhodne mezi deseti finalisty. 

Novinkou soutěže je spolupráce s Jihočeským divadlem České Budějovice, které se dlouhodobě věnuje uvádění současných her. Rozhodlo se vybrat ze všech přihlášených jeden titul a uvést ho jako poslední premiéru sezony. Novým partnerem soutěže je i nakladatelství Větrné mlýny, které otiskne tři z finálových her v edici Nová česká hra. 

Zhruba půlhodinový záznam z předávání ocenění odvysílá Česká televize 20. března

Šárka Mrázová pba

Autor článku: ČTK