08.11.2021 13:45

Rakouské kulturní fórum: online pořad o Thomasu Bernhardovi

RakLit: Vážně? Nevážně! – Thomas Bernhard

10. 11. 2021 17:00, online

pouze česky

Jeden z nejvýznačnějších rakouských prozaiků a dramatiků druhé poloviny 20. století, solitér a současně provokatér, „umělec v přehánění“ Thomas Bernhard (1931–1989), který by letos slavil devadesátiny, ve svém testamentu Rakousko “vydědil“. Zakázal totiž tamní uvádění a vydávání svých děl. Během celé své tvůrčí dráhy kritizoval Rakousko, jeho podíl na nacismu i poválečné vytěsnění. Největší divadelní skandál vyvolala premiéra Bernhardovy poslední hry Náměstí Hrdinů v roce 1988 v Burgtheatru, v níž ústy postav obviňuje soudobé Rakousko z antisemitismu. Předem pečlivě naprogramovaným skandálem, který propukl dávno před premiérou tak prý Bernhard s režisérem Peymannem sehráli vrcholnou komedii s šesti a půl miliony Rakušanů. Dle filozofa Alfreda Pfabigana se navíc Bernhardovi podařil mistrovský kousek: tato - jakkoli hořká – komedie potvrzuje pozitivní životní bilanci autora, který už v roce 1968 programově napsal: Komu se podaří napsat na smrtelné posteli komedii, tomu se podařilo vše.

O Thomasu Bernhardovi bude diskutovat doc. Dana Pfeiferová s teatroložkou doc. Zuzanou Augustovou a germanistou dr. Zdeňkem Peckou.

Link k připojení:
Facebook
Youtube

Rádi čtete? Zajímá Vás literatura? A co třeba rakouská? Rakouské kulturní fórum přichází se svým prvním podcastem RakLit: Vážně? Nevážně!, kde se společně budeme bavit o rakouských autorech se zajímavými osobnostmi (nejen) české germanistiky.

Pořad připravila: doc. PaedDr. Dana Pfeiferová Ph.D.
Moderuje: Mgr. Václava Beyerová (E-Mail pro dotazy k pořadu: vaclava.beyerova@rkfpraha.cz)

Přehled všech epizod

Autor článku: převzato z: https://www.rkfpraha.cz/