23.04.2020 12:12

Reakce polských divadelníků a akademiků na současnou situaci

Bezpečnostní opatření zavedené kvůli vypuknutí celosvětové pandemie SARS-CoV-19 vedly v Polsku k zastavení provozu kulturních institucí a uměleckých škol. Tato situace způsobuje zhoršení profesionální a existenciální pozice umělců, osob na volné noze působících v oblasti kultury a ostatních zaměstnanců divadel, kin, muzeí atd. Odhaluje však v plném rozsahu problémy dlouhodobě odkládaných změn způsobu státního financování kultury, kterou neřeší ani nedostatečný grantový systém v době krize. Na tuto problematiku upozorňují tři iniciativy polských divadelních umělců a akademických pracovníků.

Odborová organizace Spolku polských divadelních režisérek a režisérů zaslala ministru kultury a národního dědictví Piotru Glińskému a státní tajemnici Wandě Zwinogrodzké otevřený dopis. Přestože pisatelé ocenili grantový program ministerstva „Kultura v síti“ (Kultura w sieci), ukazují také na řadů problémů spojených s jeho vyhlášením. Hlavní výhrady se týkají nepřipravenosti některých uměleckých oblastí a omezených technologických možností umělců k přechodu na prezentaci vlastních děl prostřednictvím internetu. Další obavy vzbuzuje způsob rozdělování finančních prostředků, především zajištění dostatečné transparentnosti a vyloučení studentů  uměleckých oborů z tohoto druhu podpory. Poslední upozornění se týká rizika, že se příjemcem podpory stanou poskytovatelé digitálních služeb namísto umělců.

Další otevřený dopis byl zveřejněn Iniciativou dramatiček, dramatiků, dramaturgyň a dramaturgů. Jeho hlavním cílem bylo oslovení polských divadelních pracovníků a studentů divadelních oborů za účelem zmapování problémů způsobených mimořádnými opatřeními v důsledku pandemie, především přerušených projektů, pozastavených platů a dalších otázek, které nemusí souviset přímo s pandemií, ale představují dlouhodobé problémy v sektoru scénických umění. Iniciativa vznikla po konzultacích s Odborovou organizací Spolku polských divadelních režisérek a režisérů a jejím cílem je získat zpětnou vazbu nejen z divadelního prostředí, ale také navázání kontaktů z dalšími partnery a získaní právní identity pro hledání koncepčních řešení problémů polských scénických umění. Součástí dopisu je rozsáhlý dotazník pro divadelníky, který se zaměřuje na vliv současného stavu na jejich práci a kariéru.

Iniciativa „Alert Kultura“ vznikla v rámci Open Eyes Economy Summit a Kolegia hospodářství a veřejné správy Ekonomické univerzity v Krakově. Skupina odborníků upozorňuje na podíl kultury na národním hospodářství. Signatáři zdůrazňují potřebu zavést podpůrná opatření ve třech oblastech: udržení tvůrčího potenciálu kulturního sektoru a návazných oblastí, zajištění podmínek  a pravidel nezbytných k provozování kulturních aktivit na digitálních platformách (včetně změny způsobu distribuce finančních prostředků, které plynou ze zveřejňování uměleckých děl ve prospěch jejich tvůrců) a konsolidaci a integraci kulturních organizací spojenou s podporou profesionální solidarity. Opatření v těchto třech oblastech povede nejen k potvrzení statutu kultury jako významné součásti společnosti, ale přispěje také k sociálními smíru při vyrovnávání se s budoucími dopady pandemie.

Zpracovala Anna Gnot

Reakce polských divadelníků a akademiků na současnou situaci

Zahraniční divadlo

02.06.2020

On-line festival Flamenco De Sofa odstartuje tanečník David Peréz

Flamenco De Sofa aneb flamenko z gauče, tak se jmenuje on-line festival, který tímto čtvrtkem 4. 6. odstartuje sérii osmi hvězdných flamenkových představení, s cílem podpořit legendy ze Španělska. Zájemci tak mohou pohodlně ze svého domova načerpat energii i vášeň španělských rytmů a zároveň finančně podpořit umělce, kteří pocházejí z jedné z nejvíce zasažené země pandemií.

25.05.2020

Cyklus britského divadla v kinech pod názvem NT Live znovu ožívá

Přenosy britského divadla se vrací na plátna kin. Fanoušci v České republice se mohou znovu těšit na moderní verzi Cyrana z Bergeracu s Jamesem McAvoyem, divadelní předlohu úspěšného seriálu Phoebe Waller-Bridge Potvora, oceněný návrat Helen Mirren do role královny Alžběty II. v Audienci, kouzelnou verzi komedie Sen čarovné noci s Gwendoline Christie či na Benedicta Cumberbatche v nejslavnější Shakespearově roli Hamlet.

19.05.2020

Pusťte si žhavé flamenko do domu, online festival podpoří legendy ze Španělska

Pražský festival Den flamenka, který každým rokem na podzim přiváží do hlavního města světové flamenkové hvězdy, přichází s mezinárodním online festivalem Flamenco De Sofa. Ten vznikl s cílem podpořit flamenkové umělce ve Španělsku, které je jednou z nejvíce pandemií zasažených zemí, a uvede osm představení.