27.09.2012 19:20

Ředitel brněnského Národního divadla Dvořák dal výpověď

Ředitel Národního divadla v Brně Daniel Dvořák dal výpověď. Stěžuje si na nedostatečné financování divadla, které brání jeho rozvoji, pokusy řídit divadlo nikoli odborně, ale politicky a na nechuť města Brna problémy řešit. Vyplývá to z Dvořákova prohlášení, které má ČTK k dispozici. Na post ředitele divadla vypsal jeho zřizovatel, jimž je město, již před časem konkurz. Dvořák se o něj chtěl opětovně ucházet.

Dvořák uvádí, že divadlo je dlouhodobě podfinancované, což "podvazuje jeho kvalitativní rozvoj a vzhledem k Evropě mu uzavírá možnosti, které jsou v jeho kategorii obvyklé". Z toho podle něj plynou potíže s odměňováním divadelníků.
Dále si stěžuje na zvyšující se pokusy zasahovat do chodu divadla nikoli z odborných, ale politických hledisek. Uvádí, že panuje zjevná nechuť města systémově řešit a potíže mírnit.
Ředitel dnes ČTK potvrdil, že výpověď by měla být platná ke 30. listopadu. Zdůraznil, že je tečkou za jeho působením v Národním divadle v Brně. Ani po systémových změnách, po nichž volá, se již nebude o post šéfa tohoto divadla ucházet.

Reakci vedení Brna ČTK zjišťuje. "Současný stav je takový, že je na post ředitele vypsáno výběrové řízení," řekl ČTK bez dalších podrobností mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Primátor Roman Onderka (ČSSD) je momentálně v zahraničí. Jeho náměstkyně Jana Bohuňovská (ODS) nebyla k zastižení.
Město již před časem vypsalo výběrová řízení na posty ředitelů svých příspěvkových organizací, aby tak jejich současní představitelé obhájili v konkurenci svoji práci.
Dvořák se původně rozhodl, že do konkurzu půjde. Potvrdil to počátkem září, nyní ale názor zcela změnil. Přihlášky do konkurzu lze poslat do konce října. Město pak rozhodne o novém řediteli.

Dvořák stál v čele divadla od roku 2007. V prohlášení napsal, že naplňoval koncept předložený vedení města při svém jmenování do funkce, přičemž divadlo zlepšovalo své hospodaření.
Jako ředitel byl Dvořák kritizován za údajné chyby v hospodaření instituce, a divadelní odboráři několikrát vyzvali magistrát k jeho odvolání. Dvořákovi kritici vycházeli zejména z takzvané Adámkovy zprávy, kterou vypracoval dnes už bývalý ekonomický náměstek divadla René Adámek. Ten prý během svého krátkého působení v divadle narazil na mnoho nesrovnalostí.
Dvořák Adámkovu zprávu označil za "fantasmagorickou". Magistrátní audit, který skončil letos v březnu, nezjistil žádná závažná porušení předpisů. Dvořákovi odpůrci v něm přesto našli fakta, která pokládají za důkazy o špatném hospodaření. Dvořák u některých bodů auditu přiznal pochybení, kritiku na svoji adresu ale označil za jednostrannou a účelovou.

Autor článku: ČTK: Vladimír Klepáč, jpt

Ředitel brněnského Národního divadla Dvořák dal výpověď