19.01.2007 00:00

Ředitel Divadelního ústavu přiznal spoluvinu na výši penále

Praha 19. ledna (ČTK) - Ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý, budoucí ředitel Národního divadla, přiznal spoluvinu na výši téměř dvanáctimilionového penále, které musel stát vyplatit v souvislosti s restitucí domu v Celetné ulici, sídla ústavu, spolumajitelům. "Pokud jde o sumu, kterou spočítal NKÚ, v tom jsme s ministerstvem napůl," uvedl Černý v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny.

Ústav podle Nejvyššího kontrolního úřadu několik let nerespektoval rozhodnutí soudu a neuhradil úroky ve výši 11 milionů korun; přes 800.000 korun dlužil navíc na soudních nákladech. Tři roky - v letech 1996 až 1999 - nabíhalo penále podle Černého jeho vinou, tři další roky však vinou ministerstva kultury.

Při s restituenty o podíl na výnosech z domu Divadelní ústav nejprve vyhrál, po odvolání však začal prohrávat. Černému připadal nicméně nárok neoprávněný a neplatil; "otočil" až v okamžiku, kdy přišlo rozhodnutí Nejvyššího soudu.

"Kdybych... v roce 1996 přistoupil na to, že máme restituentovi platit, ministerstvo by toho využilo k likvidaci Divadelního ústavu," uvedl nyní Černý na svou obhajobu. Mohl použít provozní prostředky, ale tím by podle svých slov ochromil činnost ústavu. Myslel tehdy navíc, že vyhraje a že by ústav nedostal peníze zpět, kdyby restituentům začal platit.

Když pochopil, že je věc prohraná, ministerští úředníci mu prý řekli, že musí mít částku potvrzenou ještě jinými soudy. "To nějaký čas trvalo," vysvětlil Černý, proč se penále dál navyšovalo.

Od roku 2000 ministerstvo přidává ústavu více peněz na jeho provoz. V nich jsou zahrnuty prostředky na úhradu podílů z výnosu domu. Všechny další pohledávky byly podle ministerstva uhrazeny do roku 2004.

veb pba

Autor článku: ČTK