20.12.2022 17:06

Ředitel Městského divadla Zlín Josef Morávek skončí ve funkci, město mu neprodlouží zkušební dobu

Ředitel Městského divadla Zlín Josef Morávek skončí k 31. prosinci ve funkci. Vedení města mu neprodlouží zkušební dobu, Morávek nastoupil do funkce letos v červenci. Rozhodnutí rady města sdělil řediteli primátor města Jiří Korec (ANO) v pondělí, oznámil dnes Morávek. Město chce důvody komentovat ve středu. „Mrzí mě, že se nebudu moci účastnit projektů, které jsem zahájil. Zlínské divadlo je v dobrém ekonomickém i uměleckém stavu," sdělil ČTK Morávek.

„Mým záměrem bylo otevřít tuto instituci kulturním aktérům a společenstvím Zlínska, rozvíjet a naplňovat Strategii kulturního rozvoje, kterou úřad města tvoří a na které se podílím. Otevřeností, profesionalitou a energií, se kterou se spolupráce otevřela, jsem příjemně překvapen, přeji všem její úspěšné pokračování," uvedl Morávek.

Ředitel coby režisér se souborem nastudoval Shakespearovu Bouři, premiéru měla v polovině října. „Ve vlastní režii Shakespearovy Bouře jsem měl jedinečnou příležitost poznat potenciál a otevřenost souboru i jeho publika k modernímu obraznému divadelnímu jazyku. Ve Zlíně jsem včetně přípravy k výběrovému řízení strávil intenzivní bohatý rok 2022. V práci v kulturních komunitách města a kraje budu pokračovat. Odcházím od nedokončené práce, děkuji za přijetí ve Zlíně a přeji zlínskému divadlu úspěšnou budoucnost," dodal Morávek.

Za čtyři měsíce letošní 77. sezony divadla se podle něj podařilo inovovat a připravit inovace zastaralých energetických a bezpečnostních systémů divadla. Využití střechy budov divadla pro solární panely pro potřeby města je součástí energetické koncepce města. „Strategie rozvoje kultury města Zlína, na níž se podílím, se otevírá nemainstreamové kultuře, novým tvůrčím formám, studentům a mladým lidem, nové záměry v divadle tyto potřeby mohou naplňovat," uvedl Morávek. Pro město by podle něj bylo vhodné při nejbližší příležitosti usilovat o titul Evropské hlavní město kultury ve spolupráci se Zlínským krajem, univerzitou a Kreativním klastrem.

Podle mluvčí divadla Hany Vondráškové je rozhodnutí města neprodloužit Morávkovi zkušební dobu čerstvou informací. „Respektujeme rozhodnutí zřizovatele a budeme pracovat dále jako dosud," řekla dnes ČTK Vondrášková.

Morávek vystřídal v létě ve funkci ředitele divadla Petra Michálka, který se stal rektorem Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v Brně. Třiašedesátiletý Morávek je absolventem oboru činoherní režie na brněnské JAMU. Jako režisér působil od poloviny osmdesátých let v řadě českých divadel. Od roku 1991 do roku 1995 byl uměleckým šéfem Městského divadla Zlín. Byl také ředitelem Zlínské vyšší odborné školy umění a je spoluzakladatelem portálu www.divadlo.cz.

Autor článku: ČTK: jmk, abz