23.11.2006 00:00

Ředitel Mrzena odvolal šéfa opery Národního divadla Nekvasila

Praha 23. listopadu (ČTK) - Pověřený ředitel Národního divadla (ND) Jan Mrzena odvolal k 24. listopadu šéfa opery Jiřího Nekvasila. ČTK oznámil, že vedením pověřil dosavadního vedoucího umělecké správy opery, pěvce Zdeňka Harvánka. Jako důvody odvolání Mrzena uvedl dlouhodobé pochyby odborné veřejnosti o způsobu vedení souboru, neřešení některých zásadních systémových záležitostí a problémy při dodržování rozpočtové kázně.

"Je to bezprecedentní krok, ke kterému nemá mandát," řekl ČTK Nekvasil. Mrzena - stejně jako ministr kultury Martin Štěpánek - podle něj po odvolání ředitele divadla Daniela Dvořáka letos na podzim deklaroval, že jako dočasný správce převede českou první scénu k výběrovému řízení na nového ředitele a že nebude v přechodném období nic měnit na uměleckém směřování souborů ani na jejich uměleckém vedení.

Divadelní teoretik a operní kritik Josef Herman, předseda občanského sdružení Jednota hudebního divadla, ČTK dnes řekl, že vina je především na ministerstvu, které okamžitě nevypsalo konkurz na ředitele, a prodlužuje tak bezvládí v ND. Kritizoval i bývalého ministra Pavla Dostála za změnu způsobu řízení divadla. "Předchozí model byl nastaven tak, že šéfové souborů podléhali konkurzům na úrovni ministerstva. Je to vhodnější systém. Mohli jsme se vyhnout peripetiím posledních šesti let," uvedl Herman.

Mrzena se nedomnívá, že by překročil svůj mandát nebo že by porušil slovo, že nebude zasahovat do uměleckého vedení. Hledá podle svých slov optimální řešení pro současné "přechodné období" - a spatřuje ho v tom, co dnes udělal. "Nejlépe tak bude zajištěna umělecká kontinuita a zabezpečení projektů, které jsou v letošní sezoně na stole, i příprava projektů, které se týkají příští sezony," řekl ČTK.

Na dotaz, zda hodlá podobně postupovat i v případě zbývajících dvou šéfů souborů - činoherního a baletního - odpověděl záporně.

Současné operní sezony se odvolání Nekvasila podle Mrzeny vůbec nedotkne. "Bude realizována se všemi záměry, včetně opery Děvče ze Západu, jejíž premiéra je plánována na počátek dubna a kterou bude režírovat Jiří Nekvasil," uvedl. Nekvasil podle něj v divadle kolem realizace projektů, kde je ho nutně třeba, bude ještě vypomáhat. O příští sezoně nechtěl ředitel hovořit: nemá ještě definitivní podobu.

Podle Nekvasila už Mrzena zrušil koprodukci Ullmannovy opery Pád Antikrista, která se měla uskutečnit s divadlem v Hofu. V koprodukci s divadlem v Catanii se také měly hrát Schulhoffovy Plameny. "Jsou to dva židovští skladatelé, které v ND znemožňuje uvést," poznamenal Nekvasil.

Vedení ministerstva vzalo odvolání Nekvasila na vědomí. Důvodem byla podle ministerstva zejména skutečnost, že se opakovaně připravovaly a realizovaly dramaturgické plány v rozsahu, který nevycházel z kapacitních možností provozu ND. "Což má dlouhodobě za důsledek problém s dodržováním rozpočtové kázně celé příspěvkové organizace a aktuálně ohrožuje plán umělecké sezony 2007/08," uvedla mluvčí ministerstva Ludmila Kadrnková.

Ve zprávě pro ČTK jmenoval Mrzena mezi důvody Nekvasilova odvolání uvádění některých inscenací prakticky bez repríz a nevěrohodný, nekvalitní a neekonomický systém koprodukcí s operními scénami, které nedosahují kvalit a možností opery Národního divadla. Nesouhlasí také s některými dramaturgickými záměry vedení opery, které jsou podle něj podřízeny osobním uměleckým ambicím. Příprava a realizace dramaturgických plánů nebyla podle něj v souladu s kapacitními možnostmi provozu ND.

Operní režisér Nekvasil přišel do ND s dalšími dvěma šéfy - jak řekl - jako aktivní tvůrce, aby se podílel tvorbou na tváři svého souboru. To, kvůli čemu přišel, podle svých slov dělá - dobře nebo špatně, ale dělá to.

"Odvolání je nemorální: domluvili jsme se na pravidlech, pan Mrzena mě nechal dál pracovat - a pak mě odvolá. Přitom ne na základě hrubého přečinu, ale na základě uměleckého projektu, pro který tu jsem a který realizuji a o němž řekl, že ho zachová," upozornil Nekvasil.

Z právního hlediska Nekvasil, jak řekl, nicméně odvolání musí přijmout. Dodal, že se však určitě neztratí, stejně jako se podle něj neztratí Daniel Dvořák. "Něco jsme umělecky dokázali," prohlásil.

"Nemyslím, že by správce měl odvolávat šéfy, ale nedivím se, proč to udělal," poznamenal na adresu dnešního Mrzenova rozhodnutí Herman, pohlížející na některé počiny Dvořáka a Nekvasila kriticky.

Petr Veber kš

Autor článku: ČTK