03.09.2012 20:33

Ředitel Národního divadla Brno Dvořák chce své místo obhájit

Současný ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák chce své místo obhájit v konkurzu, který vypsal brněnský magistrát. S hodnocením a případnou obhajobou své práce prý počítal a v konkurzu nevidí nic zvláštního, řekl dnes novinářům. Národní divadlo dnes představilo novinky a premiéry pro letošní sezonu, která začne v pátek operou Příhody lišky Bystroušky.

"Když jsem se dříve dotazoval, jak dlouhý je můj mandát, tak mi bylo řečeno, že smlouva je na dobu neurčitou, ale že po pěti letech dojde k nějakému hodnocení a aktu, který stanoví jak dál," řekl ČTK Dvořák. Místa musejí v Brně po pěti letech obhajovat i další ředitelé příspěvkových organizací. "Pro konkurz existuje nějaké zadání, co si má uchazeč připravit. Podle něj si dám dohromady svůj koncept a doložím také minulou činnost," uvedl Dvořák. Přihlášky do konkurzu lze podávat do konce října, potom se sejde komise.

Tento pátek divadlo slavnostně zahájí další sezonu operou Příhody lišky Bystroušky. Milovníci divadla se mohou v nadcházejícím roce těšit na zhruba 20 premiér. Mezi nejvýznamnější z nich patří například opera Zázrak Heliany nebo balet Lucidor a Arabela. Baletní scéna má také nového sólistu Ivana Popova, který získal taneční vzdělání na jedné z nejprestižnějších tanečních škol v Petrohradu.
Nový je v divadle také hudební šéf Janáčkovy opery Peter Feranec, který dosud neměl stálé angažmá. "Zázrak Heliany zkoušíme s orchestrem sedm hodin denně a myslím si, že je opravdu na co se těšit. Opera měla mít premiéru už dříve ve Vídni, ale nakonec se tam nehrála, takže čekáme, že by mohlo přijet mnoho Vídeňanů," řekl Feranec.

Vedení divadla bude návštěvníky lákat i speciální jízdou v takzvané roztančené a zpívající tramvaji, která bude jezdit ve čtvrtek v centru Brna. V tramvaji se lidé dozvědí podrobnosti o programu a mohou se setkat s umělci a zástupci Národního divadla Brno.
Národní divadlo bylo počátkem letošního roku v Brně skloňované zejména kvůli hospodaření. V březnu se v divadle uskutečnil magistrátní audit, který nezjistil žádné vážné porušení předpisů.

Autor článku: ČTK: bme, snm, foto: Daniel Dvořák

Ředitel Národního divadla Brno Dvořák chce své místo obhájit