25.05.2020 08:35

Ředitel Slezského divadla Opava Ilja Racek: Už nemáme na co sáhnout, další úspory jsou vyloučeny

Společnost začíná počítat ztráty způsobené pandemií. Jako vždy, když se hledají peníze na nutné výdaje, je nejvíce ohrožena kultura. Mnozí lidé nepovažují financování kulturních akcí za nezbytné. O tom, co by mohly snahy o snížení finančního příspěvku pro Slezské divadlo Opava znamenat, jsme mluvili s jeho ředitelem Iljou Rackem.

Vyčíslilo už Slezské divadlo ztráty způsobené pandemií?

My je stále ještě počítáme, protože stále nehrajeme. Od půlky března do dneška činí odhad přibližně půl milionu korun ztráty měsíčně.

Co na to říká zřizovatel?

Dostali jsme pouze oznámení, že Magistrát města Opavy hodlá všem příspěvkovým organizacím krátit příspěvek o určité procento. Samozřejmě je to otázka domluvy. Pan primátor se s námi, myslím se zástupci Slezského divadla, chce sejít.

Co by snížení příspěvku znamenalo pro provoz divadla?

To by znamenalo, že bychom nemohli vůbec hrát. Mohli bychom se zrušit.

To byste nemohli na něco sáhnout, někde ušetřit a podobně?

My nemáme na co sáhnout. My jsme už do roku 2020 vstupovali s tím, že jsme akceptovali krácení rozpočtu o pět milionů. To bylo to mediálně propírané propouštění sólistů, které jsme nakonec vzali zpět. Ale v podstatě už bychom nemohli řádně fungovat. Není už prostor pro úspory. My z toho, co máme, když připočítám ztráty na tržbách, už nemáme z čeho platit ani běžný provoz.

Hrozí tedy, že by Opava mohla nakonec přijít o divadlo?

Věřím, že ne. Chápu vedení města, které během koronavirové krize muselo řešit řadu výdajů. My budeme dále existovat za minimálních nákladů. Ale přece jen musíme do toho divadla vstoupit, rozsvítit, zaplatit uvaděčky, máme hosty v inscenacích, takže bez řádného příspěvku bychom skutečně měli obrovský problém. Ale doufám, že takové úvahy jsou z říše sci-fi.

Celý rozhovor Ladislava Vrchovského, publikovaný 24. 5. 2020 na webu Ostravan.cz, najdete zde. Foto: Ladislav Vrchovský